Tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy zostały okrojone do niezbędnego minimum. Przede wszystkim w dalszym ciągu kościoły pozostaną zamknięte dla wiernych świeckich, dlatego są oni zachęcani do uczestniczenia w uroczystościach za pomocą mediów. Nie odbędą się procesje z palmami, ogólnodostępne Msze Wieczerzy Pańskiej, zbiorowe adoracje krzyża oraz czuwania przy Grobach Pańskich, które zresztą mają zostać zastąpione symboliczną dekoracją.
W Wielki Piątek na rozpoczęcie liturgii Męki Pańskiej biskup zobowiązał wszystkich kapłanów do gestu prostracji, czyli upadnięcia na twarz przed ołtarzem. Ma to być forma przebłagania Boga za grzechy i modlitwy o zahamowanie epidemii. W tym dniu należy również dołączyć dodatkowe wezwanie modlitewne za dotkniętych epidemią, zaś podczas adoracji krzyża odśpiewać suplikacje.
Wierni natomiast powinni w swoim domach wyeksponować wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego.
Polecany artykuł:
Rozpoczęcie uroczystości Wigilii Paschalnej ma zostać poprzedzone biciem kościelnych dzwonów. Podobnie na zakończenie liturgii zabrzmią one przez co najmniej 15 minut. Nie będą organizowane żadne procesje rezurekcyjne. W związku z utrudnioną możliwością wyspowiadania się przed Wielkanocą, hierarcha zachęca do podjęcia próby wzbudzenia w sobie żalu doskonałego i przyjmowania duchowej Komunii św. Przy okazji ordynariusz przypomniał, że okres wielkanocny, w którym katolicy są zobowiązani do przyjęcia minimum raz Komunii św. trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca).
W najbliższy piątek (3 kwietnia), bp. Andrzej Jeż w katedrze tarnowskiej dokona aktu zawierzenia diecezji Matce Bożej. Obrzęd będzie miał miejsce po modlitwie różańcowej rozpoczynającej się o godz. 20.30, przed Pietą znajdującą się w bazylice.
PRZECZYTAJ TAKŻE: