Wnioski o dodatek węglowy w Tarnowie dopiero od 26 sierpnia
Mieszkańcy Tarnowa muszą się jeszcze wstrzymać ze składaniem wniosków o dodatek węglowy. Będzie to możliwe dopiero od 26 sierpnia. Przyjmowaniem wniosków ma się zajmować tarnowskie Centrum Usług Społecznych, a zwłokę miasto tłumaczy koniecznością dokonania zmian w statucie tej jednostki, które pozwolą CUS na przyjmowanie wniosków i wypłatę dodatków. Zmiany mogą być z kolei dokonane tylko w formie uchwały rady miejskiej.
Przypomnijmy, że program dopłat do zakupu węgla ruszył w środę, 17 sierpnia. Tego dnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Świadczenie może być wypłacone dopiero po złożeniu wniosku na formularzu opracowanym przez ministerstwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
PRZECZYTAJ: Nagi mężczyzna znaleziony w krzakach przy stawie. Przechodniów zaniepokoiły jego krzyki
Komu przysługuje dodatek węglowy?
Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, tzw. koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Takie źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przez gospodarstwo domowe rozumie się osobę samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osobę i inne z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy. Dodatek węglowy przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terytorium Polski, ale także cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego choćby ze względów humanitarnych.
Ile wynosi dodatek węglowy i jak będzie wypłacany?
Zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym przysługuje on jednorazowo w wysokości 3 tysięcy złotych. Nie obowiązuje kryterium dochodowe. Wsparcie przysługuje gospodarstwom domowym, które zakupiły węgiel, jak i tym, które dopiero to zrobią. Dodatek wypłaca się do miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.
W celu przyspieszenia wypłaty środków należy podać na wniosku numer rachunku bankowego. Dodatek będzie zwolniony z opodatkowania i możliwości zajęcia, np. przez komornika. O przyznaniu dodatku węglowego wnioskodawca zostanie zawiadomiony na wskazany przez niego we wniosku adres poczty elektronicznej.
Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy w Tarnowie?
Aby uzyskać dodatek węglowy należy wypełnić odpowiedni wniosek. Mieszkańcy Tarnowa wypełniony i podpisany wniosek mogą złożyć do Centrum Usług Społecznych w Tarnowie:
- drogą elektroniczną - za pośrednictwem platformy ePUAP,
- listownie - poprzez nadanie w placówce pocztowej operatora pocztowego;
- osobiście - w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Brodzińskiego 14, w Biurze Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku w godzinach od od 8.00 do 15.00.
Wniosek należy złożyć do 30 listopada 2022 roku. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po tym terminie pozostaną bez rozpoznania.