Niedziela jak każda inna, jeden z policyjnych składów komisariatu w Żabnie (powiat tarnowski) wieczorną służbę spędzał na patrolowaniu swojego terenu. Przed 20.00 oznakowany radiowóz był w miejscowości Wola Rogowska, kiedy mundurowi zobaczyli Opla astrę, który na ich widok zaczął gwałtownie przyśpieszać. Policjanci, podejrzewając, że siedzący za kierownicą może np. prowadzić po alkoholu, postanowili ustalić konkretny powód jego nagłego pośpiechu.
Kierowca zdecydował się na ucieczkę, której tak łatwo nie poddał!
Żabno: Uciekał, bo myślał, że jest pijany
Policyjny samochód rozpoczął emisję sygnałów dźwiękowych i świetlnych, sugerując zatrzymanie do kontroli. Nic z tego, kierowca Opla przyspieszał i zdecydował się przemierzyć każdą możliwą nawierzchnię, żeby zgubić "ogon".
[...] mężczyzna zjechał w polną drogę, po czym dalej uciekał ścierniskami, by ponownie wjechać na drogę publiczną i skierować się ku wałowi przeciwpowodziowemu. Tam znowu kontynuował ucieczkę drogami polnymi, polami uprawnymi oraz terenem gęsto porośniętym krzakami i drzewami
- czytamy komentarz tarnowskiej policji.
W końcu, po - jak zaznaczają mundurowi - kilkunastominutowym pościgu, mężczyzna zatrzymał samochód. Okazało się, że za kierownicą siedział 63-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego. Dlaczego uciekał? Nic prostszego: był na rybach, wracał z wędkowania, podczas którego wypił...jedno piwo! Przyznał, że obawiał się konsekwencji. Policjanci przeprowadzili badanie alkomatem, który wskazał na 0,1 promila – kierowca był trzeźwy!
Tyle zachodu o nic...
Niestety, mimo że mężczyzna był trzeźwy jego zachowanie skutkuje odpowiedzialnością karną za przestępstwo zignorowania polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. Grozi za to odpowiedzialność karna, która zakłada nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Policjanci uniemożliwili 63-latkowi dalszą jazdę i zabezpieczyli jego prawo jazdy.
Kiedy kierowca jest pijany?
Przypomnijmy, kierowca pojazdu mechanicznego, u którego wynik badania wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie (od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w jednym decymetrze sześciennym), odpowiada za wykroczenie.
Kierowca, u którego ilość alkoholu przekracza 0,5 promila (0,25 mg), odpowiada za przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Musi się także liczyć z utratą prawa jazdy.