Wola Szczucińska, spokojna miejscowość pod Dąbrową Tarnowską. Nikt nie przypuszczał, że może tutaj dojść do tak potwornej tragedii. 10 maja śledczy odkryli ciała dwóch małych dziewczynek w pogorzelisku. Ich matka Monika miała wcześniej wysłać do swojej matki SMS o treści: "Zgubiłam dzieci". To właśnie babcia powiadomiła policję.
Prokuratura postawiła matce dziewczynek zarzuty. Najpierw trafiła na oddział psychiatryczny do szpitala, później sąd zdecydował o jej tymczasowym aresztowaniu. Kobieta trafiła do aresztu, przy ul. Montelupich w Krakowie, gdzie funkcjonuje Oddział Obserwacji Sądowo-Psychiatrycznej. Odmówiła składania wyjaśnień.
Prokuratura bada różne wątki w tej sprawie.
- Podłożem tej zbrodni mogą być problemy psychiczne matki dziewczynek. Ten wątek będzie dokładnie badany. Nic nie wskazywało, że w rodzinie może dziać się coś złego. Dzieci były zadbane, podobnie jak dom w którym mieszkały. W domu nie było przemocy. Matka dbała o dzieci. Żadne z instytucji nie zgłaszały, żeby w tym domu działo się coś złego - przekazał prok. Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Teraz biegły psycholog Czesław Michalczyk z Łodzi, zdradza w rozmowie z "Faktem", co mogło wydarzyć się w Woli Szczucińskiej.
- "Myślę, że mogły wystąpić tu zaburzenia z rodzaju psychozy, zaburzenia urojeniowe, prześladowcze. Taka osoba, która dokonuje tak niewyobrażalnej zbrodni, w tej strasznej chwili może mieć urojenia. Może widzieć u swoich bliskich zagrożenie, niezgodne z rzeczywistością" - przekazał Michalczyk "Faktowi".
Jak dodaje biegły, osoba, która działając w okrutny sposób uroiła sobie, że uwalnia bliskich od cierpienia. Jak wskazał, wiele może wskazywać, że kobieta cierpi na zaburzenie psychotyczne. Jednak diagnozę postawią psychiatrzy, którzy badają kobietę.
Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
- Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
- Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
- Strona internetowa pokonackryzys.pl
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.
Listen on Spreaker.