Zatruta woda z przydomowych studni. Wykryli groźne bakterie

i

Autor: PublicDomainPictures//pixabay, CC0 W przydomowych studniach na Sądecczyźnie wykryto bakterie kałowe / zdjęcie ilustracyjne.

Bakterie kałowe w studniach

Zatruta woda z przydomowych studni. Wykryli groźne bakterie

2022-10-10 11:53

Niepokojące informacje na temat zanieczyszczenia wody pochodzącej z przydomowych studni na Sądecczyźnie. Aż 80 proc. próbek przebadanych przez Sądeckie Wodociągi zawierało groźne dla ludzi bakterie kałowe z grupy coli. Taka woda nie tylko nie nadaje się do picia, ale również do celów higienicznych. Źródłem zanieczyszczenia mogą być nieszczelne szamba.

Groźne bakterie w przydomowych studniach na Sądecczyźnie. Zanieczyszczenia pochodzą z szamb?

Zatrważające wyniki badań przeprowadzonych przez Sądeckie Wodociągi! Aż 80 proc. próbek pobranych z przydomowych studni na Sądecczyźnie było zanieczyszczonych bakteriami kałowymi z grupy coli. Próbki pobrano w Nowym Sączu oraz na terenie gmin: Nawojowa, Korzenna i Stary Sącz. Rekordzista miał w swojej prywatnej studni łącznie około 3 tysięcy jednostek bakterii, podczas gdy norma wynosi 0. Zanieczyszczenia mogą pochodzić z nieszczelnych szamb, z których bakterie przedostają się do wody. Skażona woda nie nadaje się do picia, ani do celów higienicznych! Kontakt z bakteriami z grupy coli często prowadzi do dolegliwości zdrowotnych, takich jak biegunka, ból brzucha, nudności oraz wymioty.

Gruzini zbaranieli, gdy przy kuciu ściany do kantoru dorwało ich CBŚP

Bakterie są niedostrzegalne gołym okiem, więc w czystej i przejrzystej – na pierwszy rzut oka – wodzie, mogą kłębić się setki, a nawet tysiące bakterii. Na przykład bakterie kałowe świadczą o długotrwałym i stałym zanieczyszczeniu przydomowej studni właśnie fekaliami. Źródłem może być na przykład nieszczelne szambo znajdujące się w pobliżu lub zanieczyszczenia związane z wcześniejszymi zrzutami ścieków do środowiska. Nie powinno się ani pić takiej wody, ani używać jej do celów higienicznych - tłumaczy Grzegorz Cięciwa, z akredytowanego laboratorium Sądeckich Wodociągów.

Sonda
Sprawdzasz aktualne komunikaty sanepidu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki