Służby poinformowały o zatrzymaniu Michała J. ps. "Smok" oraz jego żony Eweliny J. Para była ścigana za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem narkotykami. Ukrywali się w Hiszpanii. Tropieniem małżeństwa zajmowali się "łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji. W ramach działań nawiązano kontakt z grupą poszukiwawczą Grupo de localizacion de Fugitivos Brigada Central Policia Nacional z Hiszpanii, której funkcjonariusze dokonali zatrzymania.
Michał J. poszukiwany był od 2019 roku na podstawie dwóch Europejskich Nakazów Aresztowania wydanych przez Sąd Okręgowy w Tarnowie oraz Sąd Rejonowy w Krakowie, czerwonej noty Interpolu, a także trzech listów gończych wydanych przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, Prokuraturę Okręgową w Krakowie i Prokuraturę Okręgową w Tarnowie. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel i przemyt znacznych ilości narkotyków oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa.
Ewelina J. była poszukiwana od 2022 roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Tarnowie, czerwonej noty Interpolu oraz listu gończego wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie w związku z podejrzeniem m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z obrotem znacznych ilości narkotyków, oraz podejrzeniem popełnienia przestępstw karano-skarbowych.
Na postawie decyzji sądu Michał J. oraz Ewelina J. zostali tymczasowo aresztowani.
Pomogły informacje od FBI
Zatrzymanie Michała J. i Eweliny J. było możliwe dzięki informacjom przekazanym polskim śledczym przez FBI. To już kolejna sprawa oparta na materiałach pozyskanych z kontrolowanej przez FBI aplikacji ANOM.
- Niniejsze śledztwo Prokuratury Okręgowej w Tarnowie jest kontynuacją postępowania, w którym wykorzystywany jest materiał dowodowy przekazany polskiej Policji przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych, w postaci korespondencji wymienianej przez członków grup przestępczych za pomocą specjalnej aplikacji ANOM. Korespondencja ta była jednakże przechwytywana przez FBI. W oparciu o materiały pochodzące z aplikacji ANOM Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała już do sądu kilka aktów oskarżenia, którymi objęto kilkadziesiąt osób zaangażowanych w przestępczość narkotykową. Niektóre procesy sądowe zostały już zakończone, zaś sprawcom wymierzono surowe kary, w postaci wieloletniego pozbawienia wolności - przekazała tarnowska prokuratura.