BADANIA NAUKOWE
Czy tegoroczne lato będzie w Europie cieplejsze od poprzedniego? Jeśli tak się stanie, to strach myśleć, ilu ludzi umrze przez upał. Latem 2022 r. w Polsce przyczynił się on do śmierci kilkudziesięci…
dodano 12-7-2023
Grzyby mogą zjadać w 140 dni plastikowe odpady, a zużyte akumulatory można będzie strawić. W tzw. przyszłości możliwe jest, że komputery też będą wykonane z części, które da się zjeść. Oprócz tego, ż…
dodano 19-4-2023
Za jazdę po tzw. spożyciu można stracić prawo jazdy, a w ekstremalnych przypadkach spowodować wypadek. Nie jest zabronione prowadzenie samochodu przez niewyspanego kierowcę. Tymczasem najnowsze badan…
dodano 7-4-2023
Leonardo da Vinci (1452-1519) to renesansowy geniusz, któremu niektórzy przypisują nawet konszachty z kosmitami, a najbardziej zakręcenie miłośnicy kontaktów z cywilizacjami pozaziemskim uważają, że …
dodano 4-4-2023
Nominowany do Oskara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy” obraz Jerzego Skolimowskiego „IO” („EO”) nie miał większych szans w starciu z megafilmem „Na Zachodzie bez zmian” , bo jak głupi osioł…
dodano 17-3-2023
Bezkofeinową polecają naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Badaniom nad tym, jak kawa bez kofeiny wpływa na postrzeganie rezygnacji z napoju z kofeiną, poddano uzależnionych wręcz od raczenia się dużą i…
dodano 2-3-2023
W związku z rosnącą popularyzacją żywności produkowanej na bazie owadziny, ostatnio głośno jest o mące ze świerszczy, warto wiedzieć, czy na globie jest więcej, w swej łącznej masie, zwierząt, czy te…
dodano 17-2-2023
Dla jednych były narzędziem do ograniczenia transmisji koronawirusa. Dla innych – nieskutecznym kontraepidemicznym gadżetem. Dla wszystkich – jednym z głównych symboli pandemii SARS-CoV-2/COVID-19 i…
dodano 15-2-2023
Chory z czasem nie ma świadomości istnienia choroby. Jest – jak na razie – nieuleczalna. Naukowcy wciąż szukają jej przyczyn. Od czasu do czasu pojawiają nowe hipotezy i nowe rady o tym, co robić, by…
dodano 13-2-2023
Oczywiście nie u każdej korzystającej z takiej lampy, bo wówczas ich sprzedaż byłaby zakazana (przynajmniej w cywilizowanym prawnie świecie). Ryzyko wywołania choroby nowotworowej jest na tyle realne…
dodano 1-2-2023
Znali ją już Indianie północnoamerykańscy, a wcześniej i jeszcze inne ludy. Na przykład antyczni Grecy. To jednak w Ameryce używano czegoś, co można nazwać pra-gumą do żucia. Majowie żuli żywicę z ko…
dodano 1-2-2023
A już była tak wielka nadzieja, że plaga XX w, jak wówczas określało się epidemię HIV/AIDS, zostanie opanowana. Nad opracowaniem szczepionki głowią się naukowcy największych koncernów farmaceutycznyc…
dodano 25-1-2023
Gdyby medycyna wiedziała tyle o chorobie Alzheimera, co wie o COVID-19, to byłoby wspaniale. Jednak tak nie jest, więc naukowcy wciąż szukają przyczyn „alca” i sposobów, by zapobiec temu rodzajowi ne…
dodano 25-1-2023
Sok z ziemniaka lekarstwem? To nie jest kulinarno-leczniczy fake news! Zapoczątkowane przez prof. dr hab. inż. Grażynę Lewandowicz badania prowadzone na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersyte…
dodano 25-1-2023
Naukowcy różne badania prowadzą. Często różne zespoły badawcze biorą pod lupę ten sam problem i nierzadko dochodzą do odmiennych wniosków. Na przykład: czy, a jeśli tak, to przed czym chroni obrzezan…
dodano 18-1-2023
Informacja o tym odkryciu krąży od niedawna po światowych mediach. Trzeba przyznać, że w świecie naukowym ma więcej przeciwników i zwolenników tezy postawionej przez brazylijską neurobiolog dr Suzanę…
dodano 16-1-2023
W przekazie „Wiadomości” TVP dominuje myśl, że opozycja, gdy wygra wybory parlamentarne, to wydłuży wiek emerytalny, który Zjednoczona Prawica obniżyła (z 67 lat dla wszystkich do 65 dla mężczyzn i 6…
dodano 13-1-2023
Nad stworzeniem bionicznej trzustki pracują w wielu ośrodkach naukowych w całym świecie. Tak się składa, że prace polskiego zespołu badawczego, kierowanego przed dr. hab. n. med. Michała Wszołę, co t…
dodano 9-1-2023
Co prawda obecnie więcej mówi się o epidemii grypy i wirusa RSV niż o SARS-CoV-2/COVID-19, to jednak nie zaszkodzi przytoczyć wyników badań nad wpływem tej choroby na zmysł węchu. Tym bardziej, że sy…
dodano 2-1-2023
Szacuje się, że ok. 2,4 mld ludzi nie jest abstynentami. Z raportu WHO (2018 r.) wynika, w tej rzeszy ok. 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet jest od alkoholu uzależnionych. Ci na pewno po sylwestrowej …
dodano 31-12-2022
W zdrowym ciele, zdrowy duch, a najłatwiej jest zachować zdrowie, będąc aktywnym fizycznie. Jaki wymiar ma osiągać taka aktywność? Czy trzeba dziennie zrobić 10 tys. kroków i na aktywność fizyczną co…
dodano 19-12-2022