Beata Kozidrak
Beata Kozidrak (a właściwie Beata Elżbieta Pietras z domu Kozidrak) to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarek oraz autorek tekstów. Jest ikoną sceny muzycznej o wyjątkowym głosie, stanowiącą wzór dla wielu początkujących i profesjonalnych wokalistów.
Piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka
- Data urodzenia: 4 maja 1960 (63 lata)
- Miejsce urodzenia: Lublin
- Wzrost: 159 cm
- Rodzina: mąż Andrzej Pietras, córki Katarzyna i Agata
- Najważniejsze dzieła: „Ta sama chwila”, „Biała armia”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Szklanka wody”, „Modlitwa o złoty deszcz”.
Beata Kozidrak – życiorys i kariera
Beata Kozidrak to najmłodsze dziecko Alicji i Mariana Kozidraków. Ma dwoje rodzeństwa – siostrę Mariolę oraz brata Jarosława. Jej rodzina była bardzo muzykalna, stąd już jako dziecko Beata Kozidrak zainteresowała się śpiewaniem. Już w wieku sześciu lat uczyła się baletu, a następnie gry na skrzypcach, szermierki i gimnastyki artystycznej.
W liceum Beata Kozidrak śpiewała w chórze szkolnym oraz dwóch zespołach: Meloman i Fobos. Ze swoim bratem Jarosławem występowała na juwenaliach, w domach kultury i klubach studenckich. Następnie dołączył do nich przyszły partner Beaty Kozidrak – wokalista Andrzej Pietras oraz gitarzysta Marek Winiarski. Tak w 1978 roku powstał zespół Bajm.
Beata Kozidrak – piosenki i osiągnięcia muzyczne
Koncerty Beaty Kozidrak początkowo były oparte o muzykę akustyczną, w nurcie turystyczno-harcerskim. Już kilka lat później Bajm rozszerzył swój repertuar i zaczął uczestniczyć w lokalnych przeglądach oraz polskich i zagranicznych festiwalach. Sama artystka występowała również gościnnie m.in. u Budki Suflera.
W 1978 roku Beata Kozidrak z zespołem zajęła drugie miejsce w konkursie debiutów na 16. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. W 1982 roku Bajm otrzymał nagrodę dziennikarzy za niemieckojęzyczną wersję utworów „Piechotą do lata” i „Żal prostych słów”, wykonanych na festiwalu Schlagerfestival w Dreźnie.
Pierwsza płyta zespołu o nazwie „Bajm” została wydana w 1983 roku. Promowały ją takie utwory Beaty Kozidrak, jak „Józek, nie daruję Ci tej nocy” czy „Nie ma wody na pustyni”. Przez kolejne lata działalności Bajm wydał w sumie dziesięć albumów, na których znalazło się ponad 100 piosenek Beaty Kozidrak.
W 1994 roku artystka została wyróżniona statuetką Złotej Kalinki za całokształt działalności i wkład w rozwój polskiej kultury. Cztery lata później piosenkarka wydała swój solowy krążek, który dwukrotnie pokrył się platyną oraz był nominowany do dwóch Fryderyków. Nowa piosenka Beaty Kozidrak – Frajer – to taneczna propozycja promująca jej kolejny solowy album „4B”.
Beata Kozidrak – związki, rodzina i życie prywatne
Beata Kozidrak wzięła ślub w 1979 roku. Jej wybrankiem został partner z zespołu – Andrzej Pietras. Małżeństwo trwało 37 lat, kończąc się rozwodem w 2016 roku. Para pozostała w dobrych relacjach; Andrzej Pietras pełni bowiem rolę managera piosenkarki. Owocem tego związku są dwie córki Beaty Kozidrak: Katarzyna (ur. 7.12.1981r) oraz Agata (ur. 22.09.1993r). Aktualnie wokalistka ma troje wnucząt.
Beata Kozidrak - ciekawostki
Beata Kozidrak jako jedna z niewielu polskich wokalistów posiada czterooktawową skalę głosu. Podczas śpiewu osiąga ona także rejestr gwizdkowy – jej głos dochodzi do najwyższych dźwięków skali dźwiękowej. Albumy z piosenkami Beaty Kozidrak zostały sprzedane w łącznej ilości około 2,5 miliona egzemplarzy. Artystka w swoim życiu próbowała sił w aktorstwie – w 2009 roku wzięła udział w jednym z odcinków serialu „Niania”. Beatę Kozidrak bez peruki ciężko spotkać; piosenkarka bowiem od lat nosi sztuczne włosy, pod którymi skrywają się jej naturalne pukle.