Irena Jarocka
- Irena Jarocka to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd i ikon polskiej sceny muzycznej w latach 1965–2011.
- Popularność zyskała dzięki przebojom takim jak „Wymyśliłam cię”, „Odpływają kawiarenki”, „Kocha się raz”.
- Koncertowała na całym świecie: ówczesne Niemcy Wschodnie i Zachodnie, Czechosłowacja, Włochy, Bułgaria, Francja, Portugalia, Włochy, Australia.
- Zaskarbiła sobie również serca polonijnej publiczności za oceanem: w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Irena Jarocka - życiorys, kariera, życie prywatne
Piosenkarka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku we wsi Srebrna Góra w województwie wielkopolskim. Wywodziła się z ubogiej rodziny. Ojciec, Henryk Jarocki, był szewcem ortopedą w gdańskim szpitalu. Matka, Halina Jarocka, zajmowała się domem. Irena Jarocka dorastała w Gdańsku, gdzie ukończyła liceum. Następnie podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wychowania Muzycznego. Ukończyła również Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego. Podczas studiów zaangażowała się w amatorskie konkursy piosenek. Za sceniczny debiut uznała swój występ w Sopocie w 1968 roku, podczas którego zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”. Lata 1969–1972 spędziła w Paryżu na stypendium w Petit Conservatoire de la Chanson. W 1973 roku rozpoczęła trasę koncertową. W 1974 roku ukazała się pierwsza płyta Ireny Jarockiej „W cieniu dobrego drzewa”. Na krążku znalazły nucone do dzisiaj przeboje: „Nie wrócą te lata”, „Wymyśliłam cię”, „Motylem jestem”. W tym samym roku podpisała kontrakt z Roba-Musicproduktion i wyjechała do RFN. Występowała jako Irena Jarova i wykonywała utwory w języku niemieckim. Po zerwaniu umowy wróciła do kraju. W 1976 roku wzięła udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i aktywnie zaczęła koncertować na całym świecie.
Irena Jarocka to nie tylko wielkie przeboje, ale też niezapomniane role aktorskie. W 1976 wystąpiła jako Irenę Orska w filmie Jerzego Gruzy pt. „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, w którym wykonała m.in. piosenki „Motylem jestem” i „Po prostu człowiek”.
W życiu prywatnym Ireny Jarockiej pojawia się kilku mężczyzn. Pierwszym z nim był Marian Zacharewicz, którego poznała jeszcze w latach 60. Ten wybitny kompozytor jest autorem przebojów piosenkarki i określany jest „ojcem jej sukcesu”. Jednak jeszcze podczas pobytu we Francji artystka poznała mężczyznę o imieniu Jean-Louis, znajomość, z którym zakończyła się dla Jarockiej próbą samobójczą. Schizofrenia przyjaciela wpłynęła na jej stan psychiczny i odebrała radość i sens życia. Do Polski wróciła za namową Zacharewicza, z którym wzięła ślub w 1972 roku. Uroczystość odbyła się w Gdyni, a świadkiem był Seweryn Krajewski. W 1976 roku Jarocka wracała z koncertu w Sali Kongresowej. Do domu odwoził ją przyjaciel, Michał Sobolewski. Niestety po drodze doszło do dramatycznego wypadku, który na pewien czas wykluczył Irenę Jarocką z życia publicznego. Piosenkarka cudem uniknęła śmierci, a czas na refleksje pomógł jej podjąć decyzje w kwestii dalszego życia prywatnego. Małżeństwo z Zacharewiczem nie przetrwało próby czasu i w 1977 roku para się rozstała. Ze związku Jarockiej i Sobolewskiego w 1982 roku urodziła się córka Monika, jedyne dziecko artystki. W 1989 roku para wzięła ślub i wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Jarocka wróciła do Polski po 17 latach. W 2008 r. wydała ostatnią płytę „Małe rzeczy”. Artystka zmarła 21 stycznia 2012 roku z powodu glejaka mózgu. Pomimo operacji choroba nie dała za wygraną. Piosenkarka spoczywa w katakumbach na warszawskich Powązkach.
Jarocka występowała m.in. z zespołem Czerwone Gitary, Polanie i Budka Suflera. W 2002 nagrała piosenkę pt. „Na krakowską nutę” z zespołem Wawele. Największe i najbardziej znane przeboje Ireny Jarockiej to:
- Wymyśliłam cię
- Gondolierzy znad Wisły
- Nie wrócą te lata
- By coś zostało z tych dni
- Nie wrócą te lata
- Motylem jestem
- Beatlemania story
Irena Jarocka była dzieckiem nieśmiałym, płochliwym i z kompleksami. Unikała bycia w centrum zainteresowania i nigdy nie wierzyła w siebie. Pomimo to udało się jej zostać niezapomnianą gwiazdą polskiej estrady. Jako młoda dziewczyna nie wyróżniała się z tłumu. Miała 162 cm wzrostu i naturalny typ urody. Przed wyjazdem do Paryża wschodząca gwiazda wdała się w romans z bożyszczem polskich fanek, Sewerynem Krajewskim. To prawdopodobnie rozstanie z nim przyczyniło się do podjęcia decyzji o wyjeździe z kraju. Irena Jarocka często była mylona z Anną Jantar, która również podbijała polską scenę muzyczną w latach 70. Artystki uchodziły za największe rywalki.