PRAWA PRACOWNIKA
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odzieży i obuwia ochronnego. Przepisy Kodeksu Pracy precyzują też, że strój roboczy musi być zawsze czysty gotowy do użytku. Czy w sytuacji, gdy p…
dodano 30-4-2024
W okresie ochrony przedemerytalnej pracodawca nie może zwolnić pracownika lub obniżyć mu pensji. Na takie przywileje mogą liczyć osoby zatrudnione na etacie, na podstawie umowy o pracę, zbliżające si…
dodano 12-4-2024
Zgodnie z obowiązującym prawem, ciepłe posiłki w PKP Intercity dostają tylko panie, mężczyźni tego przywileju nie mają. Sprawa tak zbulwersowała pracowników, że kolejowa spółka ma przeprowadzić anki…
dodano 11-1-2024
Jak ustalił niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", zachodnie firmy nadal korzystają z pracy przymusowej Ujgurów. Sprawa dotyczy tak znanych spółek jak Puma, Adidas, s.Oliver, Hugo Boss, H&M czy…
dodano 21-12-2023
Nagroda jubileuszowa jest wypłacana pracownikowi za wieloletnią pracę w zawodzie bądź u jednego pracodawcy. Nie jest to świadczenie uregulowane w Kodeksie pracy, dlatego nie każdy zatrudniony może j…
dodano 10-12-2023
Jak wiadomo w Polsce na rynku pracy mamy do czynienia z szeregiem patologii związanych z nieprzestrzeganiem przez pracodawcę kodeksu pracy, pomimo istniejącej tylko w teorii Inspekcji Pracy. Firmy na…
dodano 20-5-2023
Wiele osób zastanawia się jakie prawa oraz obowiązki gwarantuje Kodeks Pracy, a także kogo one dotyczą. W przedmiotowym Kodeksie znajduje się osobny dział dotyczący tego zagadnienia, w którym zamiesz…
dodano 4-3-2019
Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorstwo z różnych względów musi zostać zamknięte. Pracownikom w takim przypadku przysługuje szereg różnych uprawnień. Co można do nich zaliczyć i w jaki spos…
dodano 4-3-2019
Work life balance, czyli koncepcja pozwalająca utrzymać równowagę pomiędzy pracą, a czasem wolnym jest coraz popularniejsza. W niektórych miejscach pracodawcy bardziej respektują czas na odpoczynek s…
dodano 5-9-2018
W internecie nic nie ginie – pod jednym z ogłoszeń o pracę była pracownica skrytykowała miejsce zatrudnienia. Odpowiedział sam pracodawca, ubliżając swojej byłej podwładnej. Kilka dni temu za to pod …
dodano 7-6-2018
Jak zachęcić pracodawców do zatrudniania na etat? Wystarczy dać im możliwość wysyłania pracowników na pracowników na bezpłatny urlop - uważa Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
dodano 17-2-2016
Tegoroczne wakacje to już historia, ale wiele osób ma do odebrania zaległy urlop jeszcze z zeszłego roku. Na jego wykorzystanie mają czas tylko do 30 września, inaczej pracodawca będzie narażony na g…
dodano 2-9-2015
Przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego przyjmuje się zasadę, że jeden miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 urlopu przysługującego danemu pracownikowi (czyli w przypadku 20 dni będzie 1,6 dnia, a …
dodano 26-6-2015
Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna, ale każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy. W dokumentacji powinna być odnotowana każda dodatkowa godzina ponad umówiony w um…
dodano 31-5-2015
Pracodawca może zawrzeć z tobą umowę o pracę na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Każda z nich może być poprzedzona umową na okres próbny.
dodano 30-5-2015
Nie są to częste sytuacje, ale jednak się zdarzają. Niektóre oferty pracy nie tylko nie dadzą nam wymarzonej posady, ale mogą wpakować w nie lada kłopoty. Lepiej mieć się więc na baczności i jeśli na…
dodano 25-5-2015
Przedsiębiorstwa, które przechodzą restrukturyzację, aby się rozwijać, muszą zwalniać nadwyżki pracowników. Okazuje się, że nie musi to wcale oznaczać wyrzucania ich na bruk. PKP CARGO udało się znal…
dodano 22-12-2014
Pracownik jako największa wartość firmy – relacje pracownicze w zakładzie pracy. Taki był temat kolejnego Śniadania biznesowego, w którym udział wzięli przedstawiciele rządu, pracodawców oraz specjal…
dodano 17-12-2014
Znajomość zasad savoir-vivre'u w biznesie jest niezbędna. Środowisko zawodowe jest wyczulone na kwestii kultury osobistej i nienagannej postawy. Przedsiębiorcy cenią sobie wiedzę z zakresu etykiety w…
dodano 16-12-2014
Bezprawnie zwolniono cię z pracy? Masz prawo szukać sprawiedliwości w sądzie pracy. Sąd może nakazać pracodawcy, żeby z powrotem przyjął cię do pracy, może uznać wypowiedzenia za bezskuteczne lub pr…
dodano 22-6-2010