PRZYRODA

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że również przyroda stanowi część narodowego dziedzictwa, o którą trzeba dbać. W Płocku to wiedzą. Na Wzgórzu Tumskim, w najstarszej części miasta z licznymi zabytkam…

dodano 9-10-2024

Wzrok, dotyk, węch... A może coś jeszcze? Przyszłą rolą powstającego w Suwałkach parku sensorycznego ma być właśnie pobudzanie zmysłów tych, którzy będą odwiedzać to miejsce. Inwestycja rośnie w ocza…

dodano 7-10-2024

Zapewne na co dzień nie każdy zdaje sobie z tego sprawę: parki krajobrazowe to aż 10 proc. obszaru całego województwa łódzkiego! Warto chronić to przyrodnicze dziedzictwo. A żeby robić to z głową, cz…

dodano 6-9-2024

Do złudzenia przypominają meduzy i dlatego często jest z nią mylone. Jednak w przeciwieństwie do nich - nie parzą. Galaretowate stworzenia żyją w Bałtyku i są uznawane za jeden z najstarszych gatunkó…

dodano 18-6-2024

Pieniny to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce i ulubiony cel wycieczek, nie tylko podczas majowego weekendu. Niestety nie wszyscy turyści potrafią odpowiednio się zachować, co ma negatywny wpły…

dodano 6-5-2024

Nie jest grzybem ani rośliną. Nie jest też zwierzęciem, chociaż potrafi się ruszać. Tajemniczy organizm żyje w polskich lasach. Żeby go znaleźć, trzeba się uważnie rozglądać. Zdjęciami żółtej pianki …

dodano 12-10-2023

W związku z rosnącą popularyzacją żywności produkowanej na bazie owadziny, ostatnio głośno jest o mące ze świerszczy, warto wiedzieć, czy na globie jest więcej, w swej łącznej masie, zwierząt, czy te…

dodano 17-2-2023

Zakwitły stokrotki, przebiśniegi, to teraz czas, aby nasze oczy ucieszyły piękne motyle. I to wcale nie żart.

dodano 23-2-2020

Mieszkańcy os. Kasztelańskiego są w szoku. Oto przed ich sklepem osiedlowym wyrosły stokrotki. W styczniu! Tego jeszcze nie było.

dodano 25-1-2020

Słowiński Park Narodowy zamieścił w sieci nagranie, które w krótkim czasie stało się prawdziwym hitem. Zachwyt internautów nie jest przesadzony - krótki filmik pokazuje, dlaczego nadmorska przyroda j…

dodano 8-3-2016

Już dzisiaj, czyli 22 kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjum podchodzą do egzaminów z przedmiotów ścisłych. W środę czeka na nich test obejmujący przedmioty przyrodnicze oraz test z matematyki. P…

dodano 22-4-2015

Szwajcaria, USA. To odkrycie szwajcarskich i amerykańskich naukowców mrozi krew w żyłach! Jak ujawnili właśnie prof. George Haller z Zurychu i prof. Francisco Beron-Vera z Miami, odkryli na Ziemi... …

dodano 26-9-2013

Jeziora należą do najcenniejszych elementów środowiska przyrodniczego Polski, mają duże znaczenie dla turystyki i rybołówstwa. Niestety, akwenom tym grozi degradacja, której przyczyną jest m.in. wzro…

dodano 14-9-2013

Jak śpiewa bogatka, co jest przysmakiem kapturki, gdzie można spotkać czaplę siwą? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące ptaków gniazdujących nad Wisłą można znaleźć w swoim telefonie - za pomocą…

dodano 14-8-2013

Już 4. kwietnia szóstoklasiści przystąpią do testu kończącego szkołę podstawową. Dzieci będą musiały zmierzyć się z pytaniami z zakresy matematyki, historii, przyrody i języka polskiego.

dodano 2-4-2013

Wielki delfin o wadze 400 funtów (180 kg) został wyrzucony przez fale na plażę przy Kissam Ave na New Dorp.

dodano 12-7-2012

Wróciły do Nowego Jorku, bo woda jest znowu czysta. Zdanie ekologów zatoka osiągnęła teraz stan czystości sprzed stu lat. Foki, których nie było w nowojorskiej zatoce ani w Hudson River od lat można …

dodano 22-2-2012

Kto lubi miód, niech lepiej kupuje go teraz. Pszczelarze ostrzegają, że w tym roku będzie go tyle co kot napłakał. A to przełoży się na jego cenę. Miód zdrożeje nawet o 30-40 proc. Wszystko przez bar…

dodano 16-1-2012

W cyklu "Zadziwiające życie bezkręgowców: w powietrzu" zobaczymy osobniki poruszające się za pomocą skrzydeł, ale nie będą to ptaki, tylko owady.

dodano 21-5-2010

Problem ochrony rezerwatu wokół Jeziorka Czerniakowskiego trochę się przeciągnie. Wczoraj radni połączonych komisji ochrony środowiska i ładu przestrzennego mieli zaopiniować projekt planu ochrony ok…

dodano 17-3-2010

Lampart morski to drapieżny ssak z rodziny fokowatych. Nazwę wziął od swojej cętkowanej sierści, która nie ma podściółki puchowej i jest rzadka.

dodano 29-1-2010