ŚMIGUS-DYNGUS

Jedną z najbardziej znanych tradycji wielkanocnych jest śmigus-dyngus. Jest, a może był, bo w ostatnich latach ten zwyczaj z roku na rok stopniowo zanikał. Na ulicach widzi się coraz mniej młodych lu…

dodano 10-4-2023

Śmigus-dyngus to uwielbiana przez Polaków tradycja oblewania się wodą w Lany Poniedziałek. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że ta niewinna wielkanocna zabawa może nas słono kosztować.…

dodano 18-4-2022

Najpopularniejszym zwyczajem związanym z drugim dniem Świąt Wielkanocnych jest śmigus-dyngus. Nie bez przyczyny dzisiejszy dzień jest nazywany Lanym Poniedziałkiem. Obecnie śmigus-dyngus polega przed…

dodano 18-4-2022

Śmigus-dyngus przypada po Wielkanocy 2022. Zgodnie z tradycją, jest to dzień zabaw i oblewania się wodą, nazywa się go także Lanym Poniedziałkiem. Czy to dzień wolny od pracy? - zastanawiają się niek…

dodano 17-4-2022

Jeszcze kilka lat temu w większych miastach w lany poniedziałek było strach wyjść na ulicę, bo można się było natknąć na bandę mniej lub bardziej dorosłych osób, które oblewały przechodniów, a nawet …

dodano 21-4-2019

Lany poniedziałek lub – według słowiańskiej tradycji – śmigus-dyngus, w tym roku wypada 22 kwietnia. Czy to nadal kultywowana od stuleci tradycja, czy częściej okazja do chuligańskich wybryków? Spraw…

dodano 18-4-2019

Zalanie smartfonów jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia telefonu. Gdy zalejemy sprzęt wodą w lany poniedziałek, to nie zostanie on naprawiony w ramach gwarancji producenckiej. Ratunkiem mo…

dodano 2-4-2018

Poniedziałek Wielkanocny w polskiej tradcyji nazywa się Lanym Poniedziałkiem. Popularnie przyjęło się też określać drugi dzień świąt mianem śmigusa-dyngusem. To dzień wolny od pracy. W 2014 roku LANY…

dodano 28-3-2014

Dziennikarz CNN Anderson Cooper (45 l.), opowiadając o świątecznych zwyczajach Polaków mieszkających w USA, pokazał materiał, na którym panowie oblewają panie wodą, a one biją ich witkami wierzbowymi.

dodano 13-4-2012

Jest wyjątkowo spokojnie - tak wygląda śmigus-dyngus w stolicy. Tradycyjne oblewanie się wodą zakończyło się na szczęście w domach i na podwórkach. Nie było ganiania przechodniów z wiadrami wody, czy…

dodano 5-4-2010