ZACHOWEK

Zmiany w regulacjach dotyczących zachowku, które zaczęły obowiązywać w poprzednim roku, dotyczą obniżenia należnej kwoty, możliwości rozłożenia płatności na raty oraz odroczenia terminu. Są one klucz…

dodano 18-7-2024

Zachowek jest w polskim prawie narzędziem zabezpieczenia praw majątkowych bliskich zmarłej osoby. Przysługuje osobom, które zostały pominięte w testamencie lub nie otrzymały należnego im spadku. Z re…

dodano 6-5-2024

Często zdarza się, że w testamencie spadkodawca pomija swoich najbliższych, przekazując cały majątek osobom, które nie są krewnymi. W takich sytuacjach rodzina może dochodzić zachowku – gwarantowaneg…

dodano 5-1-2024

Może się okazać, że spadkodawca pominął w testamencie swoich najbliższych krewnych. Pominięci krewni oraz małżonek, którzy dziedziczyliby po zmarłym w wypadku, gdyby testamentu nie było, mogą ubiegać…

dodano 3-8-2023

Zmiany w sprawach spadkowych. Po wejściu w życie przepisów dotyczących fundacji rodzinnych sąd będzie mógł obniżyć zachowek osobom dziedziczącym ustawowo, ale i zdecydować o rozłożeniu spłaty danej k…

dodano 26-5-2023

Zastanawiasz się, czy przysługuje ci zachowek? Notariusz Patrycja Wąsowska z Warszawskiej Izby Notarialnej radzi, kto ma do niego prawo.

dodano 5-2-2014

Radzi adwokat Maciej Krakowiński, Kancelaria Adwokacka Krakowiński, Krakowińska, Łódź, ul. Żwirki 6, tel. 42-636-40-42, www.adwokat-lodz.eu

dodano 16-4-2012

Jeśli nie chcemy, aby syn lub córka po nas dziedziczyli, nie wystarczy tylko pominąć ich w testamencie. Wydziedziczenie, czyli pozbawienie prawa do zachowku, wymaga oddzielnego oświadczenia zawartego…

dodano 21-5-2010