11 listopada - co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy?
11 listopada - co to za święto? Większość Polaków pewnie doskonale wie, że co roku tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego właśnie 11 listopada? 11 listopada 1918 roku uzasadnić zawarto rozejm w Compiègne, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Polacy odzyskali niepodległość po 123 latach, co spotkało się rzecz jasna z wielkim entuzjazmem i wzruszeniem. Od 23 kwietnia 1937 roku było to święto państwowe. W latach 1945-1989 nie obowiązywało, ale po transformacji ponownie świętujemy 11 listopada. Jest to dzień wolny od pracy. Tego dnia większość sklepów jest zamknięta.
Zobacz też: Kto Ty jesteś? Polak mały [PEŁNY TEKST WIERSZYKA]
11 listopada - czy trzeba iść do kościoła? [ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2020]
Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane (np. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych), wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Msza 11 listopada 2020 w Narodowe Święto Niepodległości nie należy do świąt nakazanych, a zatem praktykujący katolicy nie mają tego dnia obowiązku uczestniczenia w eucharystii. Jeżeli jednak zdecydujecie się tego dnia na wizytę w kościele, to pamiętajcie o zasadach sanitarnych i starajcie się trzymać dystans.
To warto wiedzieć: Hymn Polski: Pełny tekst. Słowa Mazurka Dąbrowskiego
Spis treści
- 11 listopada - co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy?
- 11 listopada - czy trzeba iść do kościoła? [ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2020]
- 11 listopada w roku 2020. Obchody Święta Niepodległości w czasach pandemii
- 11 listopada. Symbole, piosenki, wierszyki na Święto Niepodległości
11 listopada w roku 2020. Obchody Święta Niepodległości w czasach pandemii
11 listopada - jak będą wyglądać obchody? Wiele kontrowersji towarzyszy tegorocznemu Marszowi Niepodległości. Pandemia koronawirusa w Polsce sprawiła, że wielu zastanawiało się, czy w ogóle wydarzenie dojdzie do skutku. Marsz Niepodległości 2020 będzie miał nieco inną formę niż zazwyczaj - zamiast tradycyjnego pochodu, uczestnicy wsiądą w samochody oraz na motocykle i udadzą się w patriotyczny przejazd po stolicy. Manifestacja rozpocznie się punktualnie o godzinie 14 w środę (11 listopada). Uczestnicy spotkają się na rondzie Dmowskiego w samym centrum Warszawy, skąd ruszy Marsz Niepodległości 2020. Jaką trasą przejedzie tegoroczny marsz?
Marsy Niepodległości 2020. Szczegóły, trasa, kontrowersje
11 listopada. Symbole, piosenki, wierszyki na Święto Niepodległości
11 listopada dominować będą biało-czerwone flagi. Nie zabraknie pieśni patriotycznych i wierszyków, których uczyliśmy się w szkołach. W Święto Niepodległości, Godło Rzeczpospolitej Polski, wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarcz, prezentuje się jeszcze dumniej niż zazwyczaj.
Święto Niepodległości 2020. Najpiękniejsze wiersze patriotyczne o 11 listopada!
Symbole narodowe Polski. Jakie są?