11 listopada: Narodowe Święto Niepodległości. Co to za święto?
11 listopada to bardzo ważna data w kalendarzu Polaków. Tego dnia przy wielu budynkach powiewają biało-czerwone flagi, w wielu miejscach usłyszymy również Mazurka Dąbrowskiego. Hymn Polski jest odtwarzany nie bez przyczyny. Narodowe Święto Niepodległości - co to za święto i dlaczego akurat obchodzimy je 11 listopada? To właśnie wtedy Polacy świętują odzyskaną w 1918 roku niepodległość. Po 123 latach zaborów, nasz kraj znowu był wolny. Warto wiedzieć, że 10 listopada do Warszawy powrócił Józef Piłsudski. 10 i 11 listopada 1918 roku w kraju zapanowała wielka radość, gdyż uświadomiono sobie odzyskanie niepodległości. Dalszy ciąg naszego materiału pod autorską sondą. Zachęcamy do głosowania!
Zobacz też: Tak obchodzono Święto Niepodległości. Wyjątkowy 11 listopada w czasach pandemii [ZDJĘCIA]
11 listopada: Czy Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy?
W temacie 11 listopada jedno jest pewne - Narodowe Święto Niepodległości należy do dni ustawowo wolnych od pracy, podobnie jak m.in. Wszystkich Świętych czy dwa dni Bożego Narodzenia. 11 listopada nie zrobimy zakupów w dużych sieciach supermarketów, więc warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty. W Święto Niepodległości wielu Polaków skupia się na radosnym świętowaniu i chętnie uczestniczy w miejskich obchodach. Pamiętajmy, że w czasach pandemii koronawirusa są one organizowane z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
Narodowe Święto Niepodległości. Historia 11 listopada w Polsce
Warto wiedzieć, że Narodowe Święto Niepodległości obchodzono 11 listopada, ale z przerwami. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a osiem lat później zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Święto Niepodległości przywrócono dopiero po transformacji systemowej, w 1989 roku. W czasach II Wojny Światowej oficjalne obchody były rzecz jasna niemożliwe, ale organizowano je konspiracyjnie. W dzisiejszych czasach obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!