15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?
Dzień 15 sierpnia to bardzo ważna data w kalendarzu praktykujących katolików. Tego dnia wspominają oni cudowne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ciało i dusza matki Jezusa Chrystusa zostały wzięte do nieba po zakończeniu jej ziemskiego życia. W Kościele rzymskokatolickim jest to niezwykle istotna część wiary. Polacy czczą również Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, stąd w polskiej tradycji ludowej święto często nazywane jest Matki Boskiej Zielnej. Często jest ono powiązane z dożynkami. Ważnym obrzędem jest święcenie roślin.
Zobacz też: Najpiękniejsze kościoły w grodzie Kopernika. Zachwycają turystów i mieszkańców
Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Czy Wniebowzięcie NMP to święto nakazane?
15 sierpnia w kościołach zobaczymy więcej wiernych niż zazwyczaj. Dlaczego tak się dzieje? Czy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i czy trzeba iść do kościoła? Prawo kościelne nie zostawia tutaj żadnych złudzeń. W 2022 roku ten dzień wypada w poniedziałek, ale chrześcijanin jest zobowiązany do uczestnictwa we mszy świętej, podobnie jak chociażby 6 stycznia, 1 listopada czy w Wielkanoc. Zgodnie z trzecim Przykazaniem Bożym "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił", praktykujący katolik musi iść do kościoła.
15 sierpnia w Polsce. Nie tylko Matki Boskiej Zielnej
Omówiliśmy już 15 sierpnia w kontekście obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, ale to także bardzo ważna data w kontekście Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie tego dnia świętują nasi żołnierze. Zostało ono wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Tego dnia wielu Polaków ogląda w telewizji uroczystości wojskowe, a we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych.