Obraz Matki Boskiej w kościele

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons 15 sierpnia, Martki Boskiej Zielnej 2021: Co to za święto? Zwyczaje, tradycje / Zdjęcie ilustracyjne

Święto

15 sierpnia, Matki Boskiej Zielnej 2022: Co to za święto i czy jest wolne od pracy? Zwyczaje, tradycje

2022-08-01 14:38

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia Polacy czczą Matkę Boską Wniebowziętą, patronkę ziemi i roślinności. Jak wyglądają tradycje i zwyczaje związane z tymi uroczystościami? Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy? Sprawdźcie w poniższym artykule na se.pl.

Matki Boskiej Zielnej 2022. Czy 15 sierpnia jest wolny od pracy?

Na początku sierpnia wielu naszych czytelników dopytuje o uroczystości związane z dniem Matki Boskiej Zielnej. Kiedy wypada? Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Matki Boskiej Zielnej obchodzimy zawsze 15 sierpnia. Tego samego dnia w waszych miastach będzie celebrowane Święto Wojska Polskiego. W 2022 roku Matki Boskiej Zielnej przypada w poniedziałek. To dzień ustawowo wolny od pracy, więc szykuje się długi weekend. Warto też wcześniej zrobić niezbędne zakupy, ponieważ większość sklepów będzie zamknięta.

Czytaj też: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła?

15 sierpnia, Matki Boskiej Zielnej 2022: Co to za święto? Zwyczaje, tradycje

Dlaczego Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to także Matki Boskiej Zielnej? Jest to jedno ze świąt nakazanych, więc praktykujący katolik musi uczestniczyć we mszy świętej. 15 sierpnia Polacy tłumnie udadzą się do kościołów, aby celebrować patronkę ziemi i roślinności. Kapłani często zachęcają wiernych do przynoszenia kwiatów, zbóż i ziół, a rolnicy dziękują za zebrane plony i proszą o kolejne. 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Zgodnie z dogmatem - po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wydarzenia związane z zakończeniem ziemskiego życia Maryi zaczęto upamiętniać w V wieku na Wschodzie przez obchody święta Zaśnięcia Matki Bożej. To jedno z najstarszych świąt maryjnych. W Polsce przy okazji 15 sierpnia organizowane są pielgrzymki do Częstochowy. Wierni udają się na Jasną Górę, aby oddać cześć Maryi. W wielu miejscach obchodzone są dożynki.

Zobacz jak powstaje serial Rolnicy. Podlasie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki