Konkretne pieniądze!

30 milionów złotych od rządu dla Torunia. Minister mówi o "trasie dotrzymanego słowa"

2023-06-29 9:37

Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km - informują przedstawiciele UMT na stronie głównej grodu Kopernika. - Jesteśmy na trasie dotrzymanego słowa. Dotrzymanego słowa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił w Toruniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce w środę (28 czerwca 2023 r.). W wydarzeniu uczestniczyli również Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joanna Borowiak poseł na Sejm RP, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól oraz toruńscy radni: Dagmara Tuszyńska, Wojciech Klabun oraz Michał Jakubaszek. Minister Andrzej Adamczyk i prezydent Zaleski nie ukrywali zadowolenia. 

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to już sprawdzona marka, sprawdzony produkt, który znakomicie rozpoznają szczególnie wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast, marszałkowie i radni wszystkich szczebli samorządu. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to są środki finansowe, dzięki którym można wspierać realizacje takich inwestycji, jak te, które tutaj się toczą. W Toruniu, w mieście prezydenckim działa również Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, bo ten fundusz ma w sobie komponent, który pozwala wspierać inwestycje w miastach na prawach powiatów. Praca tutaj wre - podkreślił Adamczyk.

Toruń: 30 milionów złotych od rządu. Na co pójdą te pieniądze?

Przedstawiciele UMT podają, że Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Całkowity szacowany koszt inwestycji to ponad 61,3 mln złotych. W związku z dofinansowaniem reszta, czyli ponad 31 mln złotych, będzie pochodzić z budżetu miasta.

Wśród ulic, które zostaną zrealizowane ze wsparciem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg są:

  • ul. Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów;
  • ul. Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów;
  • ul. Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów;
  • ul. Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów;
  • ul. Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów;
  • ul. Hebanowa i Platanowa - odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry;
  • ul. Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) - odcinek o długości 415 metrów;
  • ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów - łącznie 1 797 metrów.

- Bardzo dziękuję panie ministrze za wizytę po 11 miesiącach w naszym mieście. Kiedy 11 miesięcy temu, w upalny dzień staliśmy w miejscu charakterystycznym dla Torunia, skwerze Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej wówczas pan minister powiedział: przywiozłem 30 milionów, czy będziecie umieli i chcieli je dobrze spożytkować? Odpowiedziałem natychmiast: absolutnie tak. No i dopełniliśmy tego wyzwania. Przygotowaliśmy w sumie osiem projektów budowy dróg w ramach Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Wiedząc, iż system finansowania jest oparty na dwóch filarach: fundusz oraz środki własne samorządu. Rada Miasta wyraziła zgodę na współfinansowanie. Procedury przetargowe bądź są zakończone, jak na ul. Pająkowskiego, bądź są w trakcie - powiedział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Realizację przedsięwzięć, które wypunktowaliśmy wyżej, zaplanowano na lata 2023 - 2025.

Sonda
Czy na toruńskich ulicach jest bezpiecznie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki