- Jak Wam się podoba zwiększanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na naszym osiedlu? My nie jesteśmy całkiem pewni, czyje bezpieczeństwo było w tym wypadku priorytetem - piszą ironicznie autorzy strony "Niezależni na Skarpie" na Facebooku.
Ustawienie barierek w taki sposób jak na załączonych zdjęciach z pewnością nie mogło przypaść do gustu rowerzystom, którzy już interweniowali w tej sprawie. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń wystosowało pismo w tej sprawie do Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
- Przy skrzyżowaniu ulic Przy Skarpie i Konstytucji 3 Maja ustawione zostały barierki na drodze rowerowej. Barierki ustawiono przy dojeździe do przejazdu rowerowego. Zmuszają one rowerzystów do zmiany toru jazdy, stwarzają niebezpieczeństwo zahaczenia o nie oraz kolizji z rowerzystą jadącym z naprzeciwka. Skupianie uwagi na omijaniu barierek odwraca uwagę od uważnego obserwowania drogi przez rowerzystę zbliżającego się do przejazdu rowerowego - czytamy w piśmie.
W dalszej części przedstawiciele Stowarzyszenia zwracają uwagę na niezgodność z przepisami i przyjętymi standardami. Pełną treść znajdziecie TUTAJ.
Co dalej z barierkami? Prezydent Torunia odpowiada!
O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy prezydenta Michała Zaleskiego. Prezentujemy treść odpowiedzi:
"Na wskazanym przejeździe rowerowym ul. Przy Skarpie i Konstytucji 3 Maja dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z kierującymi pojazdów i rowerzystami. Niedawno miał miejsce wypadek, w wyniku którego poszkodowanym został rowerzysta. Po analizie potencjalnych i faktycznych zdarzeń wprowadzono rozwiązanie mające na celu zmniejszenie prędkości rowerzystów - barierki kanalizujące ruch. Co prawda na przejeździe dla rowerzystów kierujący pojazdami mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa, ale obserwujemy, że często kierowcy się do tej zasady nie stosują, a i rowerzyści przejeżdżają nie upewniwszy się, czy ich przejazd jest bezpieczny. W kontakcie samochód-rower zwykle większą szkodę ponosi rowerzysta. W trosce o zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza tych niechronionych - pieszych i rowerzystów, w Toruniu od 2017 roku jest wdrażany Program Poprawy Bezpieczeństwa. Program to nie tylko kocie oczka, aktywne znaki i malowane jednolicie na czerwono przejazdy dla rowerzystów, ale także inne elementy poprawiające bezpieczeństwo: wyspy azylu, wyniesione przejścia, doświetlanie przejść i przejazdów, strefy ograniczonej prędkości i zamieszkania czy wreszcie barierki zabezpieczające czy kanalizujące ruch.
W najbliższym czasie zaplanowana jest docelowa zmiana stałej organizacji ruchu w obrębie wskazanego skrzyżowania i przejścia dla pieszych z przejazdem dla rowerzystów. O szczegółach poinformujemy wkrótce."
Jesteśmy bardzo ciekawi, co na temat tego rozwiązania sądzą nasi czytelnicy. Zapraszamy do aktywnej dyskusji na Facebooku!
Polecany artykuł: