Adam przywłaszczył sobie monety warte fortunę? Pracownik muzeum z ciężkimi zarzutami

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Adam przywłaszczył sobie monety warte fortunę? Pracownik muzeum z ciężkimi zarzutami

Adam przywłaszczył sobie monety warte fortunę? Pracownik muzeum z ciężkimi zarzutami

2022-06-23 13:00

Toruń: Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Adamowi M., pracownikowi Muzeum Okręgowego, który przywłaszczył sobie kilkusetletnie monety. Ich wartość to ok. 1,5 mln zł. - Grozi mu od roku do 15 lat więzienia - podała Polska Agencja Prasowa, powołująca się na rzecznika prasowego PO.

Adam M. był pracownikiem Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia Muzeum Okręgowego w Toruniu. Od 1998 roku ponosił odpowiedzialność materialną za zbiory muzeum m.in. zbiory numizmatyczne. Miał dostęp do pomieszczeń, w których znajdowały się kilkusetletnie monety. - W okresie od 30 czerwca 2008 roku do 1 lutego 2017 roku Adam M., działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, przywłaszczył sobie powierzone mu eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu o łącznej wartości ok. 1,46 mln zł. Z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski, cytowany przez PAP.

Czytaj też: Dwaj pedofile zatrzymani w Toruniu. Polowali na małe dziewczynki. "Chciałem nauczyć je, jak to jest"

Drogocenne monety i akt oskarżenia przeciwko dwóm torunianom

Akt oskarżenia obejmuje także działalność Andrzeja R., który prowadził sklep numizmatyczny na toruńskiej Starówce. - Nabył on od Adama M. przywłaszczone przez niego monety, mając świadomość ich przestępnego uzyskania i czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, a następnie wprowadzał je do obrotu krajowego, jak i zagranicznego - wyjaśnia prokurator Kukawski, cytowany przez dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej.

- Monety te były wystawiane na aukcjach zagranicznych, głównie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także oddawane w komis, oferowane w Internecie oraz wywożone za zagranicę. Między innymi, Andrzej R., w roku 2015, bez pozwolenia wywiózł do Republiki Federalnej Niemiec 3 zabytkowe monety - wskazał prokurator Kukawski.

Prokuratura z Torunia oskarża. Monety odzyskane, ale nie wszystkie

Jak wskazał w komunikacie prokuratury Kukawski, dotychczas udało się odzyskać i zwrócić Muzeum Okręgowemu 59 monet. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal prowadzi działania w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, które znajdują się poza granicami Polski. Biegły ocenił, że zagarnięte mienie stanowiło dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Na skutek podjętych działań zdołano dotąd odzyskać i zwrócić Muzeum Okręgowemu w Toruniu 59 monet. Nadal prowadzone są działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, ale znajdujących się poza granicami Polski. Z uzyskanej w śledztwie opinii biegłego jednoznacznie wynika, że zagarnięte mienie stanowiło dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Adam M. przyznał się podczas przesłuchania do zarzucanego czynu. Andrzej R. nie przyznał się do zarzutów, podając "niezgodne z ustalonym stanem faktycznym okoliczności bądź odmawiając w ogóle składania wyjaśnień". Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 15 lat.

Sonda
Czy kary za kradzieże powinny być surowsze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki