Akcja rozpoczęła się we wtorek, w Toruniu. Na miejscu był nasz reporter!
- Tak pieszy bądź rowerzysta, który ubrany jest w odblask jest widoczny z o wiele większej odległości, szczególnie po zmroku, w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Pieszy w odblasku ma większą szansę na uniknięcie potrącenia - mówi Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu.
Ważna jest świadomość, a zatem i edukacja. Im szybciej, tym lepiej - zauważa szef toruńskiej drogówki, Tomasz Bałut.
Oprócz rozmów, jest też szkolenie z udzielania pierwszej pomocy oraz symulator dachowania. Do tego drugiego zapraszani są wszyscy zatrzymani do kontroli
- Ma uświadomić i przekonać do bezpiecznej jazdy. Ma też pokazać, dlaczego powinniśmy zapinać pasy bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Kocicki, szef działu edukacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.
Ci, którzy nagminnie łamią przepisy i zbierają punkty karne - często spotykają się w tym samym miejscu. Na szkoleniu, które pozwala im obniżyć ich liczbę o sześć. Zanim znów wyjadą na drogi - muszą się napatrzyć na filmy szkoleniowe, które przemawiają do rozsądku.
W okresie jesiennym szybciej robi się ciemno i odblaski pomagają - pieszym, rowerzystom, motocyklistom i innym uczestnikom drogi być widocznym, co zwiększa ich bezpieczeństwo na drodze. W czasie ubiegłorocznej akcji rozdano w powiecie toruńskim ponad 4.000 odblasków. Tak samo będzie w tym roku.
Partnerami akcji wraz z Policją jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, Grupa Ratownictwa PCK Toruń, Polski Związek Motorowy i wójtowie gmin powiatu toruńskiego.
Polecany artykuł: