- Codziennie wpadają mi nowe zlecenia. Pompy ciepła zakładali ci, którzy mają duże pieniądze, bo po prostu było ich stać, aby od razu wyłożyć spore pieniądze. Dzięki dofinansowaniom teraz tak naprawdę stać na nie każdego. Ja też w moim domu założyłem pompę ciepła i zainstalowałem fotowoltaikę. Zanim to zrobiłem policzyłem, czy mi się to opłaca. Przy obecnych cenach prądu i węgla wyszło mi, że tak i to mocno. Na pewno opłaca się zakładać pompy ciepła emerytom mieszkającym w domkach. Oni mogą bowiem liczyć nawet na dotację w wysokości 90 procent kosztów zakupu pompy ciepła - wyznaje nam Andrzej Litkowski prezes firmy Virtus Sun Polska zajmująca się instalowaniem odnawialnych źródeł energii w tym pomp ciepła.
Czytaj też: Zagrożenie dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę UNESCO? Wiceminister pisze do prezydenta Zaleskiego
Ceny prądu idą drastycznie do góry. Jak z tym walczyć?
Prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy. Wpływa na to ma polityka klimatyczna Unii Europejskiej i cena węgla i gazu. Ci, którzy mają własne domy ogrzewane do tej pory na węgiel i kawałek ziemi przy nim mają szansę na ucieczkę przed wysokimi cenami prądu i węgla. Tą szansą są fotowoltaika, pompy ciepła i magazyn energii. Ostatnio posłowie zmienili ustawę w sprawie fotowoltaiki.
Teraz energia, której nie wykorzystamy mając fotowoltaikę zostaje przez nas sprzedawana, a kiedy jej będziemy potrzebować odkupimy. Tak więc nawet ułamek tego, co wyprodukujemy nie jest bezpowrotnie tracone, jak wcześniej. To rozwiązanie sprawia, że instalacja zwraca się nieco dłużej, bo nie 5-6 lat, jak się przyjmowało do tej pory, ale 7-8. Produkować energię dzięki instalacji będziemy przez nawet 30 lat. Jeżeli jednak nie chcemy sprzedawać prądu, to możemy go magazynować.
To wszystko jest proste, ale najpierw musimy wiedzieć, czego dokładnie potrzebujemy. Co ważne w nowej edycji rządowego programu Mój Prąd możemy otrzymać nawet 7500 zł dotacji na magazyn energii do swojej instalacji, co stanowi sporą część jego wartości. Najbardziej niezawodne i najsprawniejsze akumulatory to litowo-jonowe, które mogą zostać wyposażone w baterie o różnej pojemności - od 3 kWh do 10kWh, a nawet większych, a ich żywotność sięga nawet 20 lat. Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio dobrać urządzenie to porozmawiać z tymi którzy tym zajmują się na co dzień.
O pompach ciepła jeszcze nie dawno nikt nie słyszał. Obecnie trzeba czekać nawet trzy miesiące, aby ją kupić. Pompa ciepła tworzy energię z powietrza w 75 procentach. Na nie można otrzymać dotację nawet 90% zwrotu kosztów inwestycji. I tu zaskoczenie im mniej masz dochodu tym większą otrzymasz dotacja. Obecnie są trzy progi. Rozróżnia się też czy gospodarstwo jest jedno, czy wieloosobowe. Nabór prowadzony jest ciągle.
Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!