Ciechocinek. Nie żyje pacjent zakażony bakterią New Delhi
Jak informuje Polska Agencja Prasowa w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku zmarła pacjentka zakażona bakterią New Delhi. Prócz niej bakterię wykryto u dwóch kolejnych osób, które są nosicielami, ale nie mają objawów zakażenia. - Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne. Niestety starsza kobieta, o której informowaliśmy dwa dni temu, jako o pierwszym przypadku zakażenia tą bakterią, zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg COVID-19 - przekazał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.
Czytaj także: Rolnik z Raciborza znalazł ludzkie szczątki na polu. Były tam kości małej dziewczynki
W wyniku wykrycia zakażenia wśród pacjentów szpital tymczasowy w Ciechocinku wstrzymał przyjęcia chorych. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej, który przeprowadził postępowanie epidemiologiczne. Pozostała dwójka pacjentów czeka na szczegółowe wyniki. - Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego - dodał Mól. Nie wiadomo, czy pacjenci z New Delhi zostaną przeniesieni do innych placówek.
New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.