Ciepłownia Rydzyka miała ruszyć w lipcu, a wciąż nie działa! Tajemnicze aneksy i dodatkowe pieniądze
Nie ma co ukrywać. Interesy spółki Geotermia Toruń należącej do Imperium Tadeusza Rydzyka dzięki urzędnikom mają się świetnie. Najpierw spółka dostała ponad 30 milionów złotych na wywiercenie dziury w ziem, czyli odwiertu geotermalnego. By spółka kojarzona z Rydzykiem mogła zarabiać kokosy na doprowadzeniu ciepłej wody do toruńskich mieszkań z odwiertu potrzebowała jeszcze ciepłowni geotermalnej. Wtedy z pomocą znów przyszło państwo.
Zobacz: Nowy interes ojca Rydzyka. Duchowny ZAROBI miliony złotych
Geotermia Toruń dostała ponad 37,5 mln złotych na budowę ciepłowni. Pieniądze dostała bo dzięki nim miała się poprawić jakość powietrza w Toruniu. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy toruńska spółką a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ciepła woda powinna popłynąć do mieszkań 1 lipca ubiegłego roku. Zgodnie z umową jeśli by tak się nie stało spółka miała oddać pieniądze.Ale pieniędzy nie oddała bo wystąpiła o wydłużenie terminu realizacji projektu do 30.06.2021 r. - tłumaczył nam rok temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał dotację.
Czytaj także: Komedia! Tak ojciec Rydzyk zwiewa przed dziennikarzami. Wszystko jest na zdjęciach!
Wtedy NFOŚiGW przyznał nam także, że nie tylko dał Geotermii Toruń więcej czasu na zbudowanie ciepłowni, ale i pożyczył spółce ojca dyrektora prawie 8,5 mln zł. Jest już 7 lipca, czyli po kolejnym terminie, a ciepłownia Rydzyka jak nie działała tak nie działa. Dlatego znów zapytaliśmy. Z odpowiedzi urzędników dowiedzieliśmy się, że ci po raz kolejny podpisali aneksy ze spółką należącą do imperium Rydzyka.
Oto nasze pytania które zadaliśmy na piśmie i odpowiedzi na nie:
1. Czy NFOŚiGW został poinformowany przez spółkę Geotermia Toruń o zakończeniu realizacji projektu?
Każdy Beneficjent NFOŚiGW realizujący umowę o dofinansowanie POIiŚ ma takie same prawa i obowiązki sprawozdawcze, m.in. zobowiązany jest na bieżąco informować NFOŚiGW o stanie realizacji przedsięwzięcia. Jednocześnie także każdy Beneficjent ma prawo występować o zmiany harmonogramu realizacji projektu. Po potwierdzeniu zgodności proponowanych zmian z kryteriami wyboru projektów umowa o dofinansowanie może być aneksowana. Jest to standardowe postępowanie dla projektów finansowanych z Funduszy Europejskich, w tym z POIiŚ. W przypadku umowy POIS.01.01.01-00-0008/17-03 obecnie obowiązujący okres kwalifikowania wydatków to 31.12.2021 r. Zmiany do warunków projektu zgłoszone przez spółkę Geotermia Toruń zostały zweryfikowane i zaakceptowane pod kątem zgodności z kryteriami obowiązującymi wszystkich Beneficjentów w danym konkursie. Pozwolenie na użytkowanie powinno zostać złożone do 30.01.2022 r. wraz z wnioskiem o płatność końcową.
2. Czy spółka Geotermia Toruń oddała funduszowi pożyczone pieniądze?
Umowa pożyczki nr 41/2018/P jest na etapie realizacji. Spółka realizuje projekt zgodnie z obowiązującymi umowami pożyczki (41/2018/P) i dotacji (POIS.01.01.01-00-0008/17-00) zmienionymi stosownymi aneksami. Brak jest podstaw do żądania przez NFOŚiGW zwrotu środków przez Inwestora.
3. Jeżeli nie to dlaczego?
Projekt jest w trakcie realizacji. Zgodnie z umową o dofinansowanie:
· zakończenie rzeczowe nastąpi do 31.12.2021 r.
· okres karencji do 29.06.2022 r.
· pierwsza spłata kapitału nastąpi do 30.06.2022 r.
4. Jeżeli Geotermia Toruń nie wdroży zmniejszania gazów cieplarnianych (czyli geotermia nie zacznie działać) czy NFOŚiGW zażąda zwrotu dotacji?
W przypadku wszystkich projektów inwestycyjnych prowadzonych w ramach danego konkursu – także wskazanego powyżej - warunki rozliczania wskaźników produktu i rezultatu (efekt rzeczowy i ekologiczny) oraz sankcje za niewywiązywanie się ze zobowiązań reguluje umowa o dofinansowanie. Weryfikacja uzyskanego efektu ekologicznego nastąpi po zakończeniu inwestycji i rocznym okresie eksploatacji.
5. Czy NFOŚiGW już to zrobił?
Obecnie obowiązująca umowa jest w trakcie realizacji - przewiduje termin zakończenia inwestycji do 31.12.2021 r., zgodnie z nią potwierdzenie wskaźników nastąpi po roku działania instalacji. Zasady prowadzenia wszystkich projektów finansowanych z Funduszy Europejskich w tym POIiŚ nie przewidują żądania zwrotu dotacji w sytuacjach innych niż wskazane w dokumentacji konkursowej i umowie o dofinansowanie.