Ciepłownia Rydzyka miała ruszyć w lipcu, a wciąż nie działa! Tajemnicze aneksy i dodatkowe pieniądze

i

Autor: archiwum SE Ciepłownia Rydzyka miała ruszyć w lipcu, a wciąż nie działa! Tajemnicze aneksy i dodatkowe pieniądze

Ojciec Rydzyk to ma klawe życie! Tajemnicze aneksy w sprawie ciepłowni i kolejny zastrzyk gotówki

2021-07-07 9:24

Tadeusz Rydzyk (76 l.) powinien dziękować Bogu, że nie mieszka na Ukrainie. Tam jak dostaniesz od rządu pieniądza na budowę czegoś i nie zakończysz budowy w terminie, to musisz dawać łapówki, by nie oddawać kasy. W Polsce tak nie jest. Przykład: Spółka Rydzyka dostała blisko 40 milionów na budowę ciepłowni. Ta miała zacząć działać w lipcu zeszłego roku. Tak się jednak nie stało. Spółka Rydzyka wtedy nie oddała kasy, która otrzymała od rządu na budowę ciepłowni. Za to urzędnicy pożyczyli jej blisko 8,5 miliona. Ciepłownia miała zacząć działać od pierwszego lipca tego roku. Nie zacznie. Urzędnicy po raz kolejny podpisali z toruńską spółką aneksy.

Ciepłownia Rydzyka miała ruszyć w lipcu, a wciąż nie działa! Tajemnicze aneksy i dodatkowe pieniądze

Nie ma co ukrywać. Interesy spółki Geotermia Toruń należącej do Imperium Tadeusza Rydzyka dzięki urzędnikom mają się świetnie. Najpierw spółka dostała ponad 30 milionów złotych na wywiercenie dziury w ziem, czyli odwiertu geotermalnego. By spółka kojarzona z Rydzykiem mogła zarabiać kokosy na doprowadzeniu ciepłej wody do toruńskich mieszkań z odwiertu potrzebowała jeszcze ciepłowni geotermalnej. Wtedy z pomocą znów przyszło państwo.

Zobacz: Nowy interes ojca Rydzyka. Duchowny ZAROBI miliony złotych

Geotermia Toruń dostała ponad 37,5 mln złotych na budowę ciepłowni. Pieniądze dostała bo dzięki nim miała się poprawić jakość powietrza w Toruniu. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy toruńska spółką a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ciepła woda powinna popłynąć do mieszkań 1 lipca ubiegłego roku. Zgodnie z umową jeśli by tak się nie stało spółka miała oddać pieniądze.Ale pieniędzy nie oddała bo wystąpiła o wydłużenie terminu realizacji projektu do 30.06.2021 r. - tłumaczył nam rok temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał dotację.

Czytaj także: Komedia! Tak ojciec Rydzyk zwiewa przed dziennikarzami. Wszystko jest na zdjęciach!

Wtedy NFOŚiGW przyznał nam także, że nie tylko dał Geotermii Toruń więcej czasu na zbudowanie ciepłowni, ale i pożyczył spółce ojca dyrektora prawie 8,5 mln zł. Jest już 7 lipca, czyli po kolejnym terminie, a ciepłownia Rydzyka jak nie działała tak nie działa. Dlatego znów zapytaliśmy. Z odpowiedzi urzędników dowiedzieliśmy się, że ci po raz kolejny podpisali aneksy ze spółką należącą do imperium Rydzyka.

Oto nasze pytania które zadaliśmy na piśmie i odpowiedzi na nie:

1. Czy NFOŚiGW został poinformowany przez spółkę Geotermia Toruń o zakończeniu realizacji projektu?

Każdy Beneficjent NFOŚiGW realizujący umowę o dofinansowanie POIiŚ ma takie same prawa i obowiązki sprawozdawcze, m.in. zobowiązany jest na bieżąco informować NFOŚiGW o stanie realizacji przedsięwzięcia. Jednocześnie także każdy Beneficjent ma prawo występować o zmiany harmonogramu realizacji projektu. Po potwierdzeniu zgodności proponowanych zmian z kryteriami wyboru projektów umowa o dofinansowanie może być aneksowana. Jest to standardowe postępowanie dla projektów finansowanych z Funduszy Europejskich, w tym z POIiŚ. W przypadku umowy POIS.01.01.01-00-0008/17-03 obecnie obowiązujący okres kwalifikowania wydatków to 31.12.2021 r. Zmiany do warunków projektu zgłoszone przez spółkę Geotermia Toruń zostały zweryfikowane i zaakceptowane pod kątem zgodności z kryteriami obowiązującymi wszystkich Beneficjentów w danym konkursie. Pozwolenie na użytkowanie powinno zostać złożone do 30.01.2022 r. wraz z wnioskiem o płatność końcową.

2. Czy spółka Geotermia Toruń oddała funduszowi pożyczone pieniądze?

Umowa pożyczki nr 41/2018/P jest na etapie realizacji. Spółka realizuje projekt zgodnie z obowiązującymi umowami pożyczki (41/2018/P) i dotacji (POIS.01.01.01-00-0008/17-00) zmienionymi stosownymi aneksami. Brak jest podstaw do żądania przez NFOŚiGW zwrotu środków przez Inwestora.

3. Jeżeli nie to dlaczego?

Projekt jest w trakcie realizacji. Zgodnie z umową o dofinansowanie:

· zakończenie rzeczowe nastąpi do 31.12.2021 r.

· okres karencji do 29.06.2022 r.

· pierwsza spłata kapitału nastąpi do 30.06.2022 r.

4. Jeżeli Geotermia Toruń nie wdroży zmniejszania gazów cieplarnianych (czyli geotermia nie zacznie działać) czy NFOŚiGW zażąda zwrotu dotacji?

W przypadku wszystkich projektów inwestycyjnych prowadzonych w ramach danego konkursu – także wskazanego powyżej - warunki rozliczania wskaźników produktu i rezultatu (efekt rzeczowy i ekologiczny) oraz sankcje za niewywiązywanie się ze zobowiązań reguluje umowa o dofinansowanie. Weryfikacja uzyskanego efektu ekologicznego nastąpi po zakończeniu inwestycji i rocznym okresie eksploatacji.

5. Czy NFOŚiGW już to zrobił?

Obecnie obowiązująca umowa jest w trakcie realizacji - przewiduje termin zakończenia inwestycji do 31.12.2021 r., zgodnie z nią potwierdzenie wskaźników nastąpi po roku działania instalacji. Zasady prowadzenia wszystkich projektów finansowanych z Funduszy Europejskich w tym POIiŚ nie przewidują żądania zwrotu dotacji w sytuacjach innych niż wskazane w dokumentacji konkursowej i umowie o dofinansowanie.

Pikieta feministek przed toruńskim sądem. Tadeusz Rydzyk zeznaje ws. Lux Veritatis

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki