Co studiować, by mieć szansę na karierę w branży budowlanej?

i

Autor: Pracuj.pl Co studiować, by mieć szansę na karierę w branży budowlanej?

Co studiować, by mieć szansę na karierę w branży budowlanej?

2019-02-11 13:49

Branża budowlana od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów na studia: przyciąga do niej nie tylko pewność zdobycia pracy w wyuczonym zawodzie, ale także wysokie zarobki, duże perspektywy rozwoju, coraz wyższy prestiż społeczny i potencjalna mobilność.  

Czego się uczyć przed studiami z budownictwa?

Studia budowlane przygotowują do wykonywania zawodu inżyniera. Aby mieć szansę dostania się na dobrą uczelnię (najlepiej renomowaną politechnikę), należy już na etapie szkoły średniej rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w obrębie nauk ścisłych. Bez wątpienia praca jako inżynier budownictwa wymaga dobrego opanowania matematyki - choć stereotypowo uważa się, że coraz częściej za inżynierów prace związane z projektowaniem wykonują programy komputerowe w rodzaju AutoCad, to bez wiedzy matematycznej żaden inżynier sobie nie poradzi. Poza matematyką, niezbędna jest w zależności od specjalizacji głębsza znajomość chemii bądź fizyki:

  • w przypadku materiałoznawstwa podstawą jest chemia;

  • w przypadku konstrukcji podstawą jest fizyka.

Oczywiście obu specjalistom niezbędna będzie również wiedza zakresu rysunku technicznego, jednak tę wiedzę można zdobyć w trakcie studiów.

Co studiować, by mieć dobrą pracę po budownictwie?

Oferty pracy w branży budowlanej skupiają się wokół następujących zagadnień:

  • technologia robót budowlanych, zarządzanie zespołem;

  • budownictwo (drogi, koleje, morskie, mostów)

  • materiałoznawstwo;

  • matematyka z geometrią wykreślną i analizą;

  • geodezja.

Już na etapie studiów następuje obligatoryjny kontakt z praktycznym wykonywaniem zawodu: na każdym etapie kształcenia praktyki są niezbędnym warunkiem do zaliczenia roku studiów. Warto podkreślić, że wszystkie większe firmy budowlane przez cały rok prowadzą rekrutację na staże i praktyki: w przypadku odbycia ich w firmie, z którą po ukończeniu studiów chcielibyśmy związać nasz los, nasze szanse na zatrudnienie w niej drastycznie wzrosną.

Co oferują pracodawcy z branży budowlanej?

Firmy budowlane obecnie prześcigają się w walce o najlepszych absolwentów uczelni technicznych, oferując nie tylko dobre wynagrodzenie, ale także dodatkowe bonusy. Wystarczy sprawdzić na portalach w rodzaju pracuj.pl, jakie warunki pracy proponowane są osobom, które dopiero zaczynają karierę, by przekonać się, że niemal każdy absolwent budownictwa może liczyć na pracę z godziwym wynagrodzeniem. Standardem obecnie jest prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, wyprawki świąteczne czy szkolne dla dzieci pracownika, bezpłatne szkolenia i kursy.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki