Curriculum Vitae – co to jest?
Owo łacińskie określenie życiorysu zawodowego jest najczęściej wymaganym dokumentem w trakcie aplikacji na wybrane stanowisko lub w momencie szukania pracy. To w tym dokumencie każdy pracownik poszukujący pracę, swoją pierwszą lub chcąc zmienić obecną zamieszcza kluczowe informacje dotyczące ścieżki zawodowej, wykształcenia oraz podstawowe dane osobowe.
Curriculum Vitae – co powinno zawierać?
Przygotowanie dobrego Curriculum Vitae może stanowić spory problem dla niejednej osoby. Dlatego wielu poszukuje kreatorów CV, wzoruje się na przykładowych dokumentach lub też kontaktuje się z doradcą zawodowym.
Przystępując do pisania warto pamiętać, aby w takim dokumencie zamieścić:
-
dane osobowe, czyli:
-
imię,
-
nazwisko,
-
adres zamieszkania,
-
adres e-mail,
-
telefon kontaktowy,
-
datę urodzenia,
-
oraz zdjęcie, aby nadać charakter osobowy;
-
informacje o wykształceniu powinny zawierać:
-
kierunek nauki,
-
rok, w którym rozpoczęto i zakończono edukację,
-
nazwę szkoły;
-
dane o ukończonych kursach i szkoleniach muszą zawierać te same informacje, co w punkcie edukacja;
-
informacje dotyczące ścieżki zawodowej, w których należy umieścić:
-
zajmowane stanowisko,
-
okres, w którym się pracowało na wymienionym stanowisku,
-
nazwę firmy oraz wykonywane obowiązki;
-
dodatkowo CV może zawierać:
-
referencje,
-
zainteresowania kandydata,
-
szczególne umiejętności, czy uprawnienia.
Należy pokreślić, że przygotowywany dokument musi być przejrzysty i czytelny dla rekrutera i potencjalnego pracodawcy. Jest również ważne, aby CV przykuwało uwagę oraz było w jednolity sposób zredagowane. Warto także na bieżąco aktualizować plik w formie elektronicznej, aby móc wykorzystać swoje wszystkie atuty w trakcie postępowania rekrutacyjnego.
Gotowe CV i co dalej?
Mając już przygotowane Curriculum Vitae pierwszy krok do nowej pracy kandydat ma za sobą. Drugim krokiem jest poszukiwanie pracy w internecie np. Pracuj.pl, gdzie dokument ten można zamieszczać w formie elektronicznej. Dlatego dobrze jest przygotować plik w formacie pdf, który w swojej nazwie będzie zawierał informacje o imieniu i nazwisku kandydata. Równie istotnym i wciąż funkcjonującym sposobem jest osobiste roznoszenie CV w formie papierowej.
Artykuł sponsorowany