Środa Popielcowa 2022 wypada 2 marca. Popielec rozpoczyna bardzo ważny dla katolików okres wielkiego postu. W Środę Popielcową 2022 obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). Osoby w tym wieku powinny być gotowe na ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Kościół surowo zabrania spożywania alkoholu i apeluje o powstrzymanie się od zabaw (dotyczy to całego wielkiego postu, który potrwa do 14 kwietnia). Wielu naszych czytelników pyta, czy w Środę Popielcową 2022 trzeba iść do kościoła?
Warto wiedzieć: Wojna na Ukrainie? Papież prosi o post w Środę Popielcową w intencji pokoju
Środa Popielcowa 2022. Czy msza jest obowiązkowa?
W tym miejscu odpowiemy na nurtujące wielu pytanie - czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć w eucharystii. Popielec kojarzy nam się z obrzędem posypania głowy popiołem i wysłuchania charakterystycznego "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" ze strony kapłana. Popielec powoduje, że w kościołach jest zdecydowanie więcej wiernych niż w dni powszednie. Papież Franciszek zachęca, aby tegoroczna Środa Popielcowa była dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Jak się okazuje, nie oznacza to bynajmniej, że msza w Środę Popielcową 2022 jest obowiązkowa.
Środa Popielcowa 2022. Czy trzeba iść do kościoła?
Jak już wspominaliśmy wyżej - Popielec powinien się wiązać z odpuszczeniem sobie pokarmów mięsnych i zastanowienia się nad grzechami. Warto jednak podkreślić - choć msza w Środę Popielcową ma charakter wyjątkowy, to nie należy do świąt nakazanych. Co za tym idzie, nie ma obowiązku uczestnictwa w eucharystii. Jeżeli nie przyjdziemy tego dnia do kościoła, nie popełnimy grzechu w myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kościół podkreśla równolegle, że nasz udział w Mszy Świętej byłby jak najbardziej wskazany.
Popielec rozpoczyna w kościele okres wielkiego postu. Będzie on trwał aż do Wielkiego Czwartku, który w 2022 roku wypada 14 kwietnia. W sumie będzie trwał 43 dni. Przypominamy, że praktykujący katolicy nie powinni w tym czasie uczestniczyć w hucznych zabawach. W Środę Popielcową i w Wielki Piątek nie wolno spożywać alkoholu.