Discovery przedstawiło wizję na najbliższe 10 lat. Oto kalendarz na rok 2022
Efektowna prezentacja planów Discovery Sports Events odbyła się w piątek (1.10.2021) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Gości przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski, który podziękował drużynie BSI za lata współpracy i przekazał ciepłe słowa przedstawicielom nowego promotora cyklu Grand Prix. Gospodarz grodu Kopernika wspomniał o sześciu turniejach na Motoarenie, podczas których poznawaliśmy mistrza świata na żużlu. Złote medali świętowali Bartosz Zmarzlik (2 razy), Tai Woffinden (2 razy) i po razie Greg Hancock oraz Chris Holder.
- Przed nami ogromnie ważny weekend dla zawodników, ale to też wyjątkowy dzień dla nas. To początek naszej dziesięcioletniej podróży z żużlem. Pragnę podziękować Paulowi Bellamy'emu i jego ekipie za to wszystko, co udało im się osiągnąć przez te wszystkie lata. Możecie być dumni z tego co osiągnęliście. My zajmiemy się nie tylko kalendarzem, marketingiem, atrakcjami dla kibiców, ale też odpowiadamy za transmisje z zawodów - powiedział Francois Ribeiro, szef Discovery Sports Events.
Czytaj też: Toruń. Będzie darmowa komunikacja miejska, ale nie dla każdego
- Chcemy połączyć cykl Grand Prix z rozgrywkami dla zawodników u21 i u16. Zrobimy wszystko, aby ten sport był bardziej dostępny dla dzieci. Myślimy zarówno o chłopcach jak i o dziewczynach. Chcemy, aby kalendarz nie był skupiony tylko na Europie. Zakładamy więcej wydarzeń i wyższy standard miejsc rozgrywania zawodów. Nie ukrywałem tego w rozmowach z przedstawicielami lig. Cykl SGP ma być na pierwszym miejscu - podkreślił Francois Ribeiro. - Musi być więcej żużla w telewizji. Chcemy dotrzeć do większej liczby odbiorców - dodał.
Mistrzostwa świata do lat 21 będą teraz nazywane SGP 2, a te do lat 16 SGP 3. To potwierdzenie doniesień medialnych o połączeniu rozgrywek juniorskich z głównymi eventami GP. Poszczególne rundy będą wyglądać sportowo identycznie jak do tej pory - 15 stałych uczestników cyklu i jedna dzika karta od organizatora. 20 biegów turnieju zasadniczego, półfinały oraz finał - to pozostaje bez zmian. Discovery chce rozgrywania treningu i kwalifikacji tego samego dnia. Założenie jest takie - o 13:00 przygotowania, a o 19:00 główna impreza. Ma to przyciągnąć widzów na dłużej.
Co jeszcze się zmieni? Zawodnicy mają zarabiać o wiele więcej - nawet do 150 tysięcy dolarów za rundę. Nowy promotor chce też do 15 rund Grand Prix w sezonie - od kwietnia do listopada.
Po wystąpieniu Ribeiro, na scenie pojawiła się legenda żużla - sześciokrotny mistrz świata Tony Rickardsson. Szwed opowiedział o swojej roli w nowym projekcie Discovery Sports Events.
- Jestem szczęśliwy, że mogę coś jeszcze dać dyscyplinie, którą kocham i wesprzeć nowego promotora. Moim celem jest ułatwić dostęp do żużla młodym adeptom i sprawić, by ten cykl był jeszcze bardziej spektakularny. Włożę w to moje doświadczenie, pasję i entuzjazm. Nie mogę się doczekać wdrażania żużla w jego nową erę - powiedział Tony Rickardsson.
Po przemówieniu Rickardssona, Discovery Sport Events ogłosiło kalendarz SGP, SGP 2, SGP 3 oraz SON na rok 2022. Jest bardzo ciekawie!
Kalendarz Speedway Grand Prix 2022
- 20 kwietnia - Gorican
- 14 maja - Warszawa
- 28 maja - Praga
- 4 czerwca - Teterow
- 25 czerwca - Gorzów
- 9 lipca - Togliatti
- 13 sierpnia - Cardiff
- 27 sierpnia - Wrocław
- 10 września - Vojens
- 17 września - Malilla
- 1 października - Toruń
- 5 listopada - Oceania (stadion do ustalenia)
Kalendarz SGP2 2022:
- 27.05 - Praga
- 12.08 - Cardiff
- 30.09 - Toruń
Kalendarz SGP3 2022:
- 26 sierpnia - Wrocław
Speedway of Nations odbędzie się w Esbjerg. Powraca też Drużynowy Puchar Świata Będzie rozgrywany co 3 lata, pierwszy raz w 2023 roku.
- Mistrzostwa świata w piłce nożnej są wyjątkowe, ponieważ odbywają się rzadkoał o. Są czymś wyjątkowym, wyczekiwanym przez długi czas. Uznaliśmy, że DPŚ rozgrywany raz na trzy lata również będzie czymś wyjątkowym - przekonywał Francois Ribeiro.
Powstanie też wyjątkowa aplikacja dla tych, którzy chcą być blisko najbardziej prestiżowych rozgrywek na świecie. Będą w niej dostępne rezultaty, materiały wideo i inne ciekawostki ze świata SGP. Ekspansja żużla i dotarcie do większej liczby odbiorców to jeden z najważniejszych celów Discovery. Prezentacja przypominała niektórym fanom formaty z Moto GP. Z kolei wzorem serialu "Formuła 1: Jazda o życie", promotor chce podobnej produkcji o żuzlu.