DO KIEDY musimy nosić maseczki? Stanowczy komunikat władz [KORONAWIRUS W POLSCE 19.04.2020]

2020-04-19 1:41

Koronawirus sprawił, że od 16 kwietnia obywateli Polski - w tym oczywiście również mieszkańców Torunia - obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do kiedy trzeba nosić maseczki - pyta nie tylko Toruń? Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przekazali najnowsze informacje na temat obowiązku noszenia maseczek, zakrywania ust i nosa i co więcej - podają przykłady, jak działają przepisy. Kogo nie dotyczą nowe reguły dotyczące noszenia maseczek lub innych materiałów ochronnych? Kto nie musi zakrywać nosa oraz ust w czasie pracy? Zobaczcie szczegóły. Do kiedy musimy nosić maseczki? Aktualności z 19.04.2020

Obowiązek zakrywania nosa i ust poza domem. OD KIEDY trzeba nosić maseczki?

Już 9 kwietnia władze Polski poinformowały o wprowadzeniu obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Maseczki musimy nosić od czwartku (16.04.2020). Co to oznacza w praktyce? Dosłownie każdy obywatel Polski (w tym mieszkańcy Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego) w miejscu publicznym musi nosić maseczkę lub zamiennik -  szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

DO KIEDY musimy nosić maseczki? Zakrywanie nosa i ust poza domem jest obowiązkowe

Pytają nas o to nie tylko mieszkańcy Torunia i okolic, ale także czytelnicy spoza regionu. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych - noszenia maseczek lub innych materiałów wszedł w życie od czwartku 16 kwietnia 2020 i potrwa do odwołania.

Jeden z dziennikarzy "Super Expressu" zapytał na czwartkowej konferencji prasowej (16.04.2020), kiedy najwcześniej może zostać zniesiony obowiązek noszenia maseczek lub zamienników. Łukasz Szumowski wyraźnie zaznaczył, iż będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy powstanie szczepionka na koronawirusa COVID-19.

Obowiązek zakrywania ust i nosa. Kto NIE MUSI nosić maseczek? MZ wyjaśnia. 19.04.2020

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:

- w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
- w samochodach - dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),

Obowiązek noszenia maseczek w samochodach - przykłady z Ministerstwa Zdrowia

- PRZYKŁAD: Jadę samochodem z mamą, z którą mieszkam na co dzień. W takiej sytuacji nie musimy zasłaniać ust i nosa.
- PRZYKŁAD: Podwożę samochodem koleżankę, z którą nie mieszkam na co dzień. Dla bezpieczeństwa mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przejazdu.

Czy w pracy muszę nosić maseczkę? Obowiązek zakrywania nosa i ust w trakcie pracy

Obowiązek noszenia maseczek:

- na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
- w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz - interesantami, klientami, obywatelami itp.),

- PRZYKŁAD: Nie mogę pracować zdalnie, ale wszystkie zadania realizuję w pracy w swoim pokoju. Nie mam styczności z osobami spoza pracy. W takiej sytuacji nie mam obowiązku zasłaniania ust i nosa.
- PRZYKŁAD: Pracuję na recepcji i muszę odbierać dokumenty od kurierów i klientów. Mam styczność z osobami z zewnątrz. W takiej sytuacji muszę zasłaniać usta i nos.

Kogo jeszcze nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa? Oni nie muszą nosić maseczki

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło wyjątki. Oni nie muszą nosić maseczki i zakrywać twarzy.

  • dzieci do 4 lat,
  • osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
  • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
  • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
  • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Koronawirus - nowe obostrzenia. Sprawdź, czy wiesz wszystko
Pytanie 1 z 10
Od kiedy wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej?
Express Biedrzyckiej - Scheuring-Wielgus: Kaja Godek celowo wprowadza ludzi w błąd

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki