Majątek fundacji Lux Veritatis
Fundacja Lux Veritatis, której Rydzyk jest założycielem, posiada w Toruniu znaczny majątek. Znajdują się tam m.in. budynki Radia Maryja przy ulicy Żwirki i Wigury oraz kompleks przy ulicy Świętego Józefa, gdzie mieszczą się studia Telewizji Trwam i pomieszczenia wydziału lekarskiego. Obok budynków Telewizji Trwam znajduje się Dom Pielgrzyma, oferujący 138 miejsc noclegowych.
Zobacz: Rydzyk sięga głębiej do kieszeni pielgrzymów! Tego się nie spodziewali. Liczby mówią wszystko
W miarę rozwoju działalności fundacji zaczęło brakować miejsca na nowe inwestycje w centrum Torunia. W związku z tym zakupiono grunt na obrzeżach miasta przy ulicy Starotoruńskiej. Tam powstał imponujący kompleks Akademii Kultury Społecznej i Medialnej z salami wykładowymi, aulą, stołówką i akademikiem pełniącym także funkcję hotelu. Ciekawostką jest fakt, że w tej placówce można ukończyć studia MBA, a ich dyplomy do tej pory nie były kwestionowane. Co istotne, podatnicy nie finansowali budowy tego kompleksu.
Geotermia, kościół i Park Pamięci
Fundacja Rydzyka zrealizowała także projekt odwiertów geotermalnych, na który spółka otrzymała 32 miliony złotych dofinansowania. Dziś działalność związana ze sprzedażą ciepła przynosi fundacji znaczne zyski. Po sukcesie geotermii fundacja zbudowała okazały kościół oraz kawiarnię – te inwestycje nie były już finansowane z publicznych środków.
Podatnicy dołożyli natomiast 8 milionów złotych do budowy Parku Pamięci, miejsca upamiętniającego Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Mimo wartości historycznej i monumentalnych tablic z nazwiskami bohaterów, park nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Kontrowersje wokół Muzeum „Pamięć i Tożsamość”
Ojciec Tadeusz Rydzyk w tym roku kończy 80 lat. Jego zwolennicy zapewne będą chcieli złożyć mu życzenia w nowo powstałym Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Świętego Jana Pawła II, które uchodzi za jedno z jego największych dzieł. Koszt budowy muzeum przekroczył 220 milionów złotych, z czego większość pochodziła z publicznych środków. Obecny rząd dąży do unieważnienia umowy na budowę muzeum, zawartej z fundacją Lux Veritatis przez poprzedniego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ten moment sąd odrzucił jednak pozew ministerstwa, co stanowi sukces Rydzyka.
Jednocześnie trwa śledztwo w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez byłego ministra przy przyznawaniu dotacji na budowę muzeum.
Śledztwa w sprawie gróźb
Nie brakuje osób przeciwnych działalności Rydzyka, co potwierdza styczniowe zawiadomienie fundacji Lux Veritatis o groźbach kierowanych pod jego adresem. Zgłoszono groźby pozbawienia życia zakonnika oraz planów podłożenia ładunków wybuchowych pod budynkami fundacji. Zawiadomienia zostały złożone do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, która przekazała sprawę policjantom z Komendy Rejonowej nr IV w Warszawie.
Jak poinformowała nadkomisarz Marta Sulowska, policjanci wszczęli czynności operacyjne jeszcze pod koniec stycznia. 7 lutego rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Piotr Skiba, poinformował, że dwa postępowania dotyczące gróźb zostały połączone w jedno. Na ten moment nikomu nie postawiono zarzutów.
Nasi dziennikarze będą na bieżąco informować o postępach w śledztwach, zarówno w sprawie nadużyć przy przyznawaniu dotacji, jak i w sprawie gróźb karalnych wobec ojca Tadeusza Rydzyka.