Obiekt wybudowano w nowej lokalizacji, a podjęte prace objęły wykonanie układu komunikacyjnego, pełnej infrastruktury m.in. dróg manewrowych, miejsc postojowych dla autobusów, postoju taxi, parkingu dla pojazdów elektrycznych wraz ze stacją ładowania, oświetlenia terenu i ciągów pieszych.
Wielkie otwarcie
Podczas uroczystego otwarcia dworca nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli inwestorów, wykonawców i zwykłych obywateli uzdrowiska.
Witając wszystkich Burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz powiedział:
- To była bardzo potrzebna i długo wyczekiwana inwestycja. Jeszcze, gdy byłem radnym, mieszkańcy zwracali się do nas o to, aby taką komunikację w Ciechocinku utworzyć. Budują się nowe osiedla na terenie miasta. Mamy bardzo dużo seniorów, osób starszych powyżej 60. roku życia najwięcej w województwie, a więc trzeba im zapewnić komfortowe warunki. Tym samym skomunikować ich z największymi punktami w Ciechocinku z targowiskiem, sklepami, ale także przychodnią. Nie zawsze możemy skorzystać z taksówki. Nie zawsze nas na to stać. Od września do końca roku komunikacja miejsca będzie darmowa – tłumaczy Jarosław Jucewicz.
- Cieszę się podwójnie, bo jestem stąd. Niedawno otwieraliśmy dworzec we Włocławku, teraz tu w Ciechocinku. Czyli niemożliwe staje się możliwe. Dworzec to wizytówka miasta, to on pozostanie w pamięci podróżnych, którzy przyjadą do naszego uzdrowiska - powiedział senator Józef Łyczak.Poseł Anna Borowiak, zaznaczyła, jak ważna jest współpraca samorządu i z rządem. - To kolejny piękny obiekt w Ciechocinku. Cieszę się, że w mieście będzie także komfortowa komunikacja miejska. To wszystko dla mieszkańców i kuracjuszy.
Centrum komunikacyjne
W pobliżu, zagospodarowano również tereny zielone. W budynku, który powstał obok przystanku, znajdzie się nie tylko miejsce na poczekalnię dla pasażerów, ale również zaplecze sanitarne, kasy i punkt informacji oraz pomieszczenie socjalne dla kierowców. Łączna wartość inwestycji to 8 mln zł. Gmina Ciechocinek otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 6 mln 400 tys. zł.
Ten nowoczesny i przestronny dworzec stanie się wkrótce ważnym punktem komunikacyjnym, ułatwiającym podróże oraz zapewniającym wygodę naszym mieszkańcom i odwiedzającym turystom – mówi Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka.
Wraz z oddaniem dworca PKS, wprowadzamy również nową, ekologiczną komunikację autobusową po Ciechocinku – informuje burmistrz Ciechocinka. – Nasza gmina jest świadoma konieczności ochrony środowiska, dlatego postanowiliśmy działać odpowiedzialnie i wprowadzić innowacyjne rozwiązania w dziedzinie transportu publicznego – dodaje.
Ekologiczne autobusy
Nowe autobusy są napędzane energią elektryczną, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Realizacja tego zadania połączona była z zakupem dwóch autobusów Solaris Urbino 9 LE Electric. Mimo niewielkich gabarytów, każdy autobus przewiezie każdorazowo co najmniej 50 pasażerów.
– Wierzę, że inwestycje te przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców Ciechocinka, ułatwią codzienne dojazdy, a także zachęcą turystów do odwiedzenia naszej urokliwej miejscowości uzdrowiskowej – zaznacza burmistrz. Urbino 9 LE Electric zostały wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, jak i gniazda USB.
Trasy autobusów
Uruchomione zostały 2 trasy komunikacji miejskiej rozpoczynające i kończące swój bieg na terenie nowego dworca autobusowego:
- jedna biegnąca poprzez ulice: Warzelnianą, Słońsk Górny, przystań nad Wisłą, Cmentarz Komunalny, ulicę Wojska Polskiego, Kopernika, Bema, Polną, Zdrojową – trasa licząca 14,5 km
- druga poprzez ulice: Wołuszewską, Kopernika, Bema, Zdrojową, Polną, os.Związkowców, Bema, Al. 700-Lecia, Nieszawską, Widok, Zdrojową, Wołuszewską, Kolejową – trasa licząca 17 km.
Źródło: Dworzec autobusowy w Ciechocinku już otwarty. Wraz z nim uruchomiono także komunikację miejską