Piękne tradycje bożonarodzeniowe w Polsce. Od lat pojawiają się przy okazji kolacji wigilijnej i nie tylko
Boże Narodzenie to dla Polaków i nie tylko piękny czas. Spotkania w rodzinnym gronie, dla wierzących świętowanie narodzenia Chrystusa, śpiewanie kolęd, ubieranie choinki i wiele więcej! Jesteśmy przekonani, że o pięknych tradycjach bożonarodzeniowych nie wiecie wszystkiego. Zobaczcie, co od lat pojawia się w polskich domach!
Boże Narodzenie 2022 tuż tuż. Piękne polskie tradycje bożonarodzeniowe będą kultywowane w polskich domach
Boże Narodzenie to powinien być magiczny czas. Wierzący świętują narodziny Zbawiciela, a nie wierzący często chcą najzwyczajniej w świecie spotkać się w dobrej atmosferze, w rodzinnym gronie. Ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem, kolędy i wiele więcej! Przeglądamy najpopularniejsze wigilijne tradycje i nie tylko.
Śpiewanie kolęd - Wigilia i święta Bożego Narodzenia
Od pasterki w kościołach, zazwyczaj od kolacji wigilijnych w polskich domach. Śpiewanie kolęd takich jak "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", "Bóg się rodzi" i wielu więcej to przepiękna tradycja, kultywowana przez Polaków. W kościele katolickim kolędy będą śpiewane do 2 lutego. Każdy ma swoją ulubioną, a śpiewanie w rodzinnym gronie nadają Bożemu Narodzeniu magiczny klimat.
Życzenia i łamanie się opłatkiem
Łamanie się opłatkiem, który jest symbolem Eucharystii, miłości, pojednania i poświęcenia dla innych - ten zwyczaj również kojarzymy z większości polskich domów. W domach katolików następuje po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa. Ciekawostką jest fakt, iż słowo „opłatek” wywodzi się z języka łacińskiego oblatum, co oznacza dar ofiarny.
12 wigilijnych potraw - symbolika, choć nie zawsze stosowana
12 wigilijnych potraw, według wielu Polaków właśnie tyle powinno się pojawić na stole podczas wigilijnej kolacji. Karp, pierogi z grzybami, zupa grzybowa, barszcz i przede wszystkim dania bezmięsne - to przede wszystkim znajdziemy w polskich kuchniach przy okazji Wigilii. Nie zawsze Polacy trzymają się liczby 12, to już zależy od indywidualnych preferencji. Najważniejsze, żeby było smacznie!
Wigilia - zostawianie jednego pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa
- Pozostawiania pustego miejsca przy stole ma rodowód przedchrześcijański. Według pradawnych wierzeń, dodatkowe nakrycie przypominało o duszach zmarłych krewnych, którzy w tym czasie przesilenia zimowego przychodzili na ziemię - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To również jeden z najpopularniejszych zwyczajów, związanych z kolacją wigilijną. A wy, zostawiacie takie miejsce? Dajcie nam znać!
Odczytywanie fragmentu Pisma Świętego
Odczytywanie fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa przez jednego z członków rodziny to zwyczaj, który spotkamy w domach praktykujących katolików. Zazwyczaj następuje podczas Wigilii, przed połamaniem się opłatkiem.
Choinka - żywa lub sztuczna
Wielu Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Nad zaletami żywego lub sztucznego drzewka co roku rozprawiają tysiące naszych rodaków. Ubieranie choinki w bombki, łańcuchy, ozdoby z aniołkami itp. to świetna zabawa dla dorosłych i najmłodszych.
Szopki w domach i w miastach
Ogromne szopki bożonarodzeniowe na rynku w twoim mieście, zdecydowanie mniejsze w domach Polaków. Jezus, Maryja, Józef, pastuszkowie, królowie, zwierzęta - ich spotkamy przy podziwianiu szopek. W domach, mieszkaniach i pokojach umieszczają je przede wszystkim wierzący.
Pasterka
Jest to uroczysta Msza Święta odprawiana w noc, najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych z 24 na 25 grudnia. Polacy tłumnie wstają od stołów, aby po zmroku udać się do kościoła i najczęściej po raz pierwszy w roku zaśpiewać kolędy i dziękować Bogu za narodzonego Chrystusa. Co ciekawe - Pasterka upamiętnia w pierwszej kolejności oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.
Kładzenie siana pod wigilijny obrus - skąd się wzięło?
- Jest to relikt pogańskich obchodów przesilenia zimowego. W zamierzchłych czasach siano było rozścielane niemal wszędzie, by zapewnić duchom przybyłym na ziemię wygodne dojście do stołu, a ludziom dostatek. W czasach chrześcijańskich zaczęto traktować sianko jako pamiątkę narodzin Jezusa w stajence. Stało się symbolem ubóstwa, w jakim na świat przyszedł Zbawiciel - czytamy w opisie tej znanej tradycji na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prezenty pod choinką
Czy trzeba opisywać tę tradycję? Niektórzy zarzucają, że Boże Narodzenie z roku na rok jest coraz bardziej komercyjne, ale radość z wyczekiwanych prezentów zawsze jest ogromna. Ma ogromne znaczenie dla dzieci, ale wcale nie mniejsze dla dorosłych. W różnych miejscach wierzy się, że prezenty przynoszą Mikołaj, Gwiazdor lub nawet Dzieciątko Jezus (Opolszczyzna).
Wypatrywanie pierwszej gwiazdki
Rodzice nierzadko namawiają swoje pociechy, aby wypatrywali pierwszej gwiazdki! Kiedy się pojawi to znak, że można zasiadać do Wigilii. Zwyczaj ten nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która według Biblii zwiastowała narodziny Jezusa Chrystusa. Mieli kierować się nią Trzej Królowie podążający do miejsca narodzin Jezusa.
Ozdoby domów, mieszkań, ulic
Co roku stajemy na rzęsach, aby ozdobić nasz dom/mieszkanie/pokój w taki sposób, aby sąsiad patrzył z zazdrością. Miasta i gminy też prześcigają się w pomysłach, które mają udowodnić, że to one najlepiej oddadzą klimat Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie - moc pomysłów!
A jakie tradycje świąteczne kultywuje się w waszych domach? Koniecznie podzielcie się nimi z naszą redakcją! Życzymy Wam najlepszego, magicznego i wyjątkowego Bożego Narodzenia!