Te sławy urodziły się w Toruniu. Tego mogłeś o nich nie wiedzieć!
Bogusław Linda, Maciej Dowbor, Katarzyna Zillmann, Grzegorz Braun, Olga Bołądź i wielu innych! Te sławy urodziły się w Toruniu. W naszej wyjątkowej galerii przedstawiamy kilka ciekawostek na temat sławnych ludzi, związanych z grodem Kopernika.
Joanna Koroniewska
Aktorka i prezenterka telewizyjna, prywatnie żona Macieja Dowbora. Jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu oraz X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
Maciej Dowbor
Dziennikarz i prezenter - prowadził m.in. studio podczas piłkarskich mistrzostw świata w Korei i Japonii (2002) i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Zasłynął m.in. z prowadzenia programu "Twoja twarz brzmi znajomo". Z Joanną Koroniewską ma dwie córki - Janinę i Helenę.
Olga Bołądź
Aktorka filmowa i teatralna. Dorastała w znanej toruńskiej dzielnicy Wrzosy. Zasłynęła m.in. dzięki filmom Patryka Vegi, takim jak "Botoks" czy "Służby specjalne".
Grzegorz Braun
Urodził się w Toruniu, ale kandydował na stanowiska prezydenta... Gdańska i Rzeszowa. Jego skrajnie prawicowe poglądy wzbudzają spore kontrowersje.
Bogusław Linda
O klasie tego aktora powiedziano już bardzo wiele. Linda jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Cytowanie jego postaci z "Psów" i innych filmów Władysława Pasikowskiego to nieodłączny element imprez studenckich i nie tylko.
Artur Cieciórski
Zwycięzca drugiej edycji programu "You Can Dance - Po prostu tańcz", emitowanego na antenie TVN. Właściciel klubu akrobatycznego „Cieciórski Akro Kids” w Toruniu. Cieciórski jest ośmiokrotnym mistrzem świata w Disco Freestyle.
Bogdan Hołownia
Poważany muzyk, pianista jazzowy. Wielką pasją Bogdana Hołowni są szachy. W 2002 roku zdobył w Ciechocinku tytuł wicemistrza województwa kujawsko-pomorskiego w szachach błyskawicznych.
Wiesław Jaguś
Jeden z najbardziej charakterystycznych żużlowców w historii toruńskiego speedwaya. Charakterystyczne barwy, przywiązanie do "Aniołów" i znakomite wyniki sprawiły, że pokochali go nie tylko kibice z grodu Kopernika. Jaguś nigdy nie zmienił klubu w Polsce. Startował również w Szwecji i Rosji.
Łukasz "Małpa" Małkiewicz
Debiutancki album solowy Małpy zatytułowany "Kilka numerów o czymś" ukazał się 27 listopada 2009 roku. Jeden z 50 artystów, których biografia znalazła się w Antologii polskiego rapu, wydanej w 2014 roku przez Narodowe Centrum Kultury.
Katarzyna Zillmann
Wicemistrzyni olimpijska z Tokio, mistrzyni świata i Europy. W 2017 uratowała Zillmann niedoszłego samobójcę, który skoczył z mostu do Wisły[12][13]. Podczas akcji ratunkowej zniszczeniu uległa łódka Zillmann, która później została odkupiona przez Urząd Miasta.
Tony Halik
Ten słynny podróżnik naprawdę nazywał się Mieczysław Sędzimir Antoni Halik. W 1976 roku z Elżbietą Dzikowską i Edmundem Guillénem dotarli do legendarnej stolicy Inków, Vilcabamby.
Joanna Scheuring-Wielugs (po prawej stronie, na zdjęciu z mężem)
Przedstawicielka lewicowego środowiska w 1997 roku ukończyła studia na kierunku socjologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wyborach samorządowych w 2014 z ramienia lokalnego KWW Czas Mieszkańców bez powodzenia kandydowała na prezydenta Torunia, otrzymując 17,34% głosów. Przegrała z prezydentem Michałem Zaleskim.
Sławomir Mentzen
To z kolei polityk o ewidentnie prawicowych poglądach. Mentzen uończył Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, obronił również licencjat z fizyki teoretycznej. Wielokrotnie wypowiada się na tematy, związane z podatkami.
Mikołaj Kopernik
Słynny astronom prawdopodobnie w okresie studiów w Krakowie otrzymał tzw. niższe święcenia. 26 sierpnia 1495 został kanonikiem warmińskim.
Elżbieta Zawacka, ps. „Zelma”, „Sulica”, „Zo”
Jedna z bohaterek Powstania Warszawskiego. Była jedyną kobietą, która wykonała skok ze spadochronem wspólnie z cichociemnymi. W 2006 jako druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady.