Spis dotyczy placówek zajmujących się bezdomnymi - to schroniska i noclegownie. Pracownicy socjalni, policjanci i strażnicy miejscy sprawdzą także miejsca, gdzie zazwyczaj koczują i mieszkają bezdomni - bunkry, altany, pustostany, ogródki działkowe.
Liczenie odbywa się co dwa lata, na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W 2017 roku okazało się, że w Polsce są 33 tysiące takich osób.
>>> Skandal w toruńskiej komendzie straży miejskiej. Odmówili pomocy bezdomnemu, mimo dramatycznego telefonu! [AUDIO]
W Toruniu zjawisko bezdomności mamy dobrze zdiagnozowane - podkreśla Tomasz Jurkiewicz, kierownik schroniska dla bezdomnych mężczyzn - ale nie w każdym mieście ta pomoc jest dobrze zorganizowana.
Od kilku lat w Toruniu liczba bezdomnych szacowana jest na niemal pół tysiąca. To głównie mieszkańcy schroniska i ogródków działkowych, potem bywalcy noclegowni i kilkadziesiąt osób przebywających w tak zwanych miejscach niemieszkalnych.
Bezdomni w Toruniu - jak reagować na ich prośby?
Pod koniec stycznia reporter Radia ESKA przygotował bardzo ciekawy materiał na temat postępowania z bezdomnymi. Znajdziecie go na portalu torun.eska.pl w tym miejscu. Zachęcamy do przeczytania i posłuchania!