
Spis treści
- Tężnie solankowe w Polsce. Gdzie można skorzystać?
- Tężnie w Ciechocinku czy w Inowrocławiu - gdzie lepiej odetchnąć?
Tężnie solankowe w Polsce. Gdzie można skorzystać?
Tężnie solankowe to konstrukcje, na których rozprowadzana jest solanka, czyli woda o wysokim stężeniu soli. Podczas parowania solanki w powietrzu unosi się aerozol, który wdychany działa korzystnie na układ oddechowy, wzmacnia odporność i łagodzi objawy alergii. To idealne rozwiązanie dla osób z problemami z zatokami, astmą, a także dla tych, którzy po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie.
Na terenie całej Polski znajdziemy wiele miejsc, w których dostępne są tężnie solankowe. Najpopularniejszą lokalizacją bez wątpienia jest jednak Ciechocinek, który - co ciekawe - od lat rywalizuje z Inowrocławiem. Sąsiednia miejscowość również może pochwalić się pokaźnymi tężniami, które cieszą się zainteresowaniem wśród turystów i kuracjuszy. Które jednak konkretnie warto odwiedzić?
Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Wielkopolska dołączy do grona regionów uzdrowiskowych? Powstały już tężnie!
Tężnie w Ciechocinku czy w Inowrocławiu - gdzie lepiej odetchnąć?
Inowrocław i Ciechocinek słyną w Polsce z tężni solankowych, które przyciągają zarówno kuracjuszy, jak i turystów. Te wyjątkowe obiekty oferują relaks i inhalacje, ale który z nich będzie lepszym wyborem? To postanowił sprawdzić portal pomorska.pl, który zapytał swoich czytelników o opinię w tej kwestii.
Tężnie w Inowrocławiu są piękne i bardziej zadbane niż w Ciechocinku. Ponadto wejście jest bezpłatne, a w Ciechocinku trzeba płacić. [...] Znam też tężnie w Inowrocławiu. Spacerowałem tam nawet po zmroku, zawsze bezpłatnie. Wszystko pięknie oświetlone, bezpiecznie - zauważa Janusz, pomorska.pl.
Tężnie w Ciechocinku to piękny obiekt o ważnym znaczeniu historycznym, lecz - jak widać - kuracjusze preferują konstrukcje w Inowrocławiu. Co ciekawe, pojawiły się również głosy, iż inowrocławskie tężnie "wygrywają" także m.in. z tymi w Busku-Zdroju!
W Inowrocławiu jest lepiej, nie to co Busko-Zdrój, w którym nie dość, że tężnia postawiona ze środków unijnych, to jeszcze kasę trzepią na ludziach - twierdzi Antoni.
Ostatecznie, wybór zależy od osobistych preferencji. Inowrocław oferuje nowoczesny, kameralny obiekt z funkcjonalnymi rozwiązaniami i często bezpłatnym dostępem. Ciechocinek natomiast kusi historyczną, rozległą konstrukcją, nasyconą bogatym dziedzictwem kulturowym i cenioną za właściwości prozdrowotne.