Toruń. Fundacja ojca Rydzyka będzie płacić więcej za ziemię
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu to jedno z największych przedsięwzięć powiązanych z Tadeuszem Rydzykiem zainicjowanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Tereny, na których stanął budynek, należały do Skarbu Państwa, jednak w 2017 r. zostały przekazane w użytkowanie wieczyste redemptorystom. Ówczesny wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz udzielił przy tym sporej zniżki, zarówno tej związanej z przejęciem gruntów, jak i późniejszej corocznej opłaty za ich użytkowanie.
Redemptoryści przez 6 lat zapłacili łącznie niecałe 35 tys. zł za korzystanie z terenu o łącznej powierzchni 1,7 ha. Nowy wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel skierował w tej sprawie pismo do Michała Zaleskiego i zapowiedział "kontrolę działań podejmowanych przez prezydenta Torunia". Sztybel prosił o aktualizację kwoty opłat za użytkowanie gruntów przez Fundację Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka. Wybudowano na nich muzeum „Pamięć i Tożsamość”.
Chciała podarować Maybacha Rydzykowi, ale on go nie chciał. Samochód trafił w inne ręce
Ten temat został poruszony na spotkaniu Zaleskiego z mieszkańcami w poniedziałek, 15 kwietnia. Prezydent Torunia powiedział, że miasto nie dało żadnemu duchownemu ani centymetra ziemi. Dalsza część tekstu poniżej.
- Zgodnie z prawem w imieniu Skarbu Państwa miasto popiera opłatę wieczystego użytkowania. Wartość gruntu, o który pytał wojewoda, została zgodnie z prawem przeszacowana i Fundacja za ten grunt będzie płacić 20 procent więcej niż do tej pory - powiedział "Super Expressowi" Michał Zaleski. - Mam przygotowaną odpowiedź do wojewody w tej sprawie - dodał prezydent Torunia.Do tej pory Fundacja wnosiła jako opłatę za użytkowanie wieczyste około 6 tysięcy złotych rocznie. Teraz będzie to 1 200 złotych więcej.