Wielu mieszkańców Torunia i gości miało spory problem, związany z zamknięciem tego odcinka. Na szczęście zbliżamy się do przełomu. Przedstawicielka MZD podkreśla, że nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego - m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych - a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu. Wykonawca prac (firma Onde S.A) przebudował sieć teletechniczną oraz oświetlenie uliczne.
- Wybudowano także kanalizację. Na modernizowanym odcinku wymieniono nawierzchnię. Nowa nawierzchnię zyskała także zatoka autobusowa. Po stronie południowej wykonano nowe chodniki. udowa lewoskrętu ma na celu upłynnienie ruchu w ciągu ulicy Poznańskiej oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla pojazdów skręcających z Prüfferów w ul. Poznańską - wylicza Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa MZD.
- W związku z budową lewoskrętu z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu dziękuję za cierpliwość i przeprasza za nieplanowane niedogodności związane z tą inwestycją - dodaje Kobus-Pęńsko.
Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod galerią ze zdjęciami
Toruń: Ulica Poznańska wreszcie udostępniona kierowcom! Nowa linia autobusowa MZK
- Głównym powodem wydłużenia prac było odkrycie niezinwentaryzowanych sieci podziemnych, na które natknęliśmy się w czasie robót. Konieczność dodatkowych uzgodnień z ich właścicielami m.in. w zakresie czasowego wyłączenia na okres prowadzonych robót drogowych, spowodowała wstrzymanie prac na ponad 40 dni - podkreśla rzeczniczka MZD.
W oficjalnym komunikacie o otwarciu lewoskrętu czytamy, że po uzyskaniu uzgodnień i wykonaniu przebudowy sieci, wznowiono prace drogowe. Niestety zaledwie po kilku dniach trzeba było je ponownie wstrzymać z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe. Dodatkowo, w trakcie realizacji kontraktu zwiększył się także zakres prac. Toruńskie Wodociągi zleciły wykonawcy budowę dwóch przyłączy sanitarnych oraz fragmentu kanału sanitarnego do posesji położonych w bliskim sąsiedztwie inwestycji. - Mamy nadzieję, że ta inwestycja zrekompensuje wszystkie niedogodności, jakie wynikały z jej realizacji - dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko.
Jak wygląda nowy teren, o którym piszemy?
- powierzchnia nowej jezdni 1820 m2
- przejście dla pieszych zyskało azyl
- nowa nawierzchnia zatoki autobusowych - kostka kamienna
- poprawiono odwodnienie jezdni
- wykonano nowe chodniki po stronie południowej
- zwiększono przepustowość kanału deszczowego w ulicy Prüfferów
- przebudowano infrastrukturę teletechniczną
- zamontowano nowe, energooszczędne oświetlenie uliczne
To jednak nie wszystko. - W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca br. od pierwszych kursów wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej - informuje Sylwia Derengowska, rzeczniczka prasowa MZK.
- Autobusy linii nr 10, 32 i 44 wracają na swoje stałe trasy, jednocześnie przestaje obowiązywać objazd ulicami: Drzymały, Andersa, 63 Pułku Piechoty i Hallera.
- Autobusy linii nr 20 na Podgórzu pojadą zmienioną trasą, tj. ulicą Inowrocławską i Drzymały z pominięciem przystanków: Poznańska – Komisariat i Parkowa. Autobusy jadące z pętli Glinki w kierunku Fortecznej będą wykonywały wjazd na pętlę Poznańska.
- Uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 21 na trasie: Poznańska pętla – Poznańska, Inowrocławska, Drzymały, Poznańska, Most im. J. Piłsudskiego, Plac Rapackiego, Aleja Solidarności – Odrodzenia. Autobusy kursować będą tylko w godzinach szczytu w dni nauki szkolnej.
- Przystanek „Kluczyki Cmentarz” będzie przystankiem stałym.