Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Toruniu i okolicach? Najnowsze dane

i

Autor: CC Unsplash.com Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Toruniu i okolicach? Zdjęcie poglądowe

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w Toruniu i okolicach? Najnowsze dane

2020-03-09 10:49

Koronawirus w Polsce. Kolejne przypadki potwierdzane przez ministerstwo zdrowia. Zagrożenie jest realne, więc sprawdzamy jak wygląda sytuacja w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim. Tutaj na szczęście jest stabilnie, ale 75 osób objętych jest kwarantanną.

Koronawirus w Polsce to temat, który w miniony weekend znów dominował na portalach i w gazetach. Kolejne przypadki potwierdzone przez ministerstwo zdrowia z pewnością nie wpływają pozytywnie na mieszkańców naszego kraju. Także w Toruniu da się odczuć skutki walki z koronawirusem. W tramwajach słyszymy komunikaty o otwieraniu drzwi przez motorniczych, w SP nr 13 przy ul. Krasińskiego odwołano turniej szachowy, a służby wciąż przypominają o profilaktyce. Przejdźmy jednak do konkretów - jak wyglądają dane statystyczne, dotyczące naszego województwa?

Koronawirus w Polsce. Toruń i województwo kujawsko-pomorskie - najnowsze dane

Sześć osób z podejrzeniem koronawirusa z województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się w szpitalu. To dane z minionej niedzieli (8 marca). Z informacji udostępnionych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy wynika, że w naszym województwie kwarantanną objęto 75 osób. 180 osób objętych jest czynnym nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas u nikogo nie stwierdzono koronawirusa.

W miniony weekend 26 osób zostało przebadanych w kierunku koronawriusa - 22 próbki miały wynik negatywny, 4 są w trakcie badania.

Na poniedziałek (9 marca) zaplanowano specjalne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody kujawsko-pomorskiego. Po nim powinniśmy poznać kolejne ważne dane.

Jak poinformował wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, cztery placówki podnoszą swoją gotowość na wypadek epidemii:

- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy przy ul. Św. Floriana 12,
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy przy ul. Seminaryjnej 1,
- Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu, przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera, ul. Zygmunta Krasińskiego 4,
- Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 126.

Koronawirus w Polsce - profilaktyka i objawy

Osoby, które przebywały w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak m.in.:

- gorączka,
- kaszel,
- duszność,
- problemy z oddychaniem

powinny: niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie wolno bagatelizować problemów, związanych z koronawirusem!

Także w przypadku, gdy po powrocie nie zaobserwowano wspomnianych objawów przez 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia:

- codziennie mierzyć temperaturę ciała
- zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

W przypadku wystąpienia tych symptomów należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Pomóżmy sami sobie - myjmy często ręce, używajmy środków odkażających. 

Nie tylko Koronawirus. Epidemie, które wstrząsnęły światem [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Epidemia "czarnej śmierci" panowała w Europie przede wszystkim w wieku:
Manifa toruńska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki