Koronawirus w Polsce. MZK w Toruniu reaguje i zawiesza sprzedaż biletów

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Koronawirus w Polsce. MZK w Toruniu reaguje i zawiesza sprzedaż biletów

Nie kupisz biletu, bo MZK w Toruniu obawia się koronawirusa! NOWE ZASADY

2020-03-05 12:23

Koronawirus jest już w Polsce. Wprawdzie pojawił się w innym regionie naszego kraju, ale służby w Toruniu dobrze rozumieją skalę zagrożenia. Reaguje m.in. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, który zawiesił obowiązek sprzedaży biletów przez obsługę pojazdu. Do kiedy? Tego na razie nie wiadomo.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce został potwierdzony przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w minioną środę (4 marca). Sytuacja w Toruniu jest stabilna i nie ma powodów do paniki, ale należy podjąć odpowiednie działania, które zmniejszają ryzyko zarażenia się. Autobusy i tramwaje MZK w Toruniu są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Teraz związek idzie jeszcze krok dalej i zawiesza sprzedaż biletów przez prowadzących pojazdy. 

- Oznacza to, że pasażerowie chcący skorzystać z usług MZK muszą zaopatrzyć się w bilet papierowy przed wejściem do tramwaju lub autobusy. Mogą także skorzystać z zainstalowanego w pojeździe biletomatu lub zakupić bilet przez aplikację mobilną - czytamy na głównej stronie naszego miasta.

- W Toruniu nie stwierdzono zarażenia koronawirusem, ale stara maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiadomo, że koronawirus może znajdować się na różnych powierzchniach, także na banknotach, jak ostrzega WHO, więc aby zminimalizować możliwość ewentualnego przenoszenia chorób, sprzedaż biletów w naszych autobusach i tramwajach zostaje wstrzymana do odwołania - mówi zastępca prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama.

Do kiedy będzie obowiązywał zakaz? Aż do czasu odwołania zagrożenia, związanego z koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Jakie objawy powinny niepokoić?

Osoby, które przebywały w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak m.in.:

- gorączka,
- kaszel,
- duszność,
- problemy z oddychaniem

powinny: niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie wolno lekceważyć problemów, związanych z koronawirusem!

Także w przypadku, gdy po powrocie nie zaobserwowano wspomnianych objawów przez 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia:

- codziennie mierzyć temperaturę ciała
- zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Koronawirus w Polsce. Nadzwyczajna sesja sejmiku!

- Takiej epidemii nie było od dziesięcioleci. Mam nadzieje, że procedury, które sprawdziły się na okoliczność znacznie mniejszych zagrożeń, nie zawiodą. Apelujemy o zdrowy rozsądek, nie można siać paniki, a jednocześnie wszyscy musimy postępować właściwie. W każdej gminie, w każdym powiecie powinny się takie spotkania odbyć - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Niebawem powinniśmy poznać termin sesji.

Koronawirus - fakty i mity
Pytanie 1 z 10
Wirus przenosi się drogą kropelkową.
Jak się witać w dobie koronawirusa - sonda Federa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki