Oszuści często dzwonią przez telefon

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Kujawsko-pomorskie: Oszuści mają nowe metody. Uważaj, bo stracisz fortunę / Zdjęcie poglądowe

Kujawsko-pomorskie: Oszuści mają nowe metody. Uważaj, bo stracisz fortunę

2021-09-24 8:12

Policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego ostrzegają przed sprytnymi oszustami. Cel jest zawsze ten sam - wyłudzenie naszych oszczędności. Sprawcy modyfikują te już dobrze znane, jak „na policjanta” i „na wnuczka”, ale powszechnie też stosowaną jest ta, w której przesyłany jest sms, bądź e-mail z informacją o rzekomej zaległej płatności, a wraz z nią link. - Odbiorca często „klika” w niego i… zaczynają się kłopoty. Tylko minionej doby kujawsko-pomorscy policjanci odnotowali kilka tego typu zdarzeń - przekazuje nam Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Kujawsko-pomorskie: Oszuści mają nowe metody. Uważaj, bo stracisz fortunę

Biuro prasowe KWP w Bydgoszczy informuje nas, że policjanci z regionu mieli w mijającym tygodniu pełne ręce roboty. Wszystko przez oszustów, którzy wykorzystują naiwność osób starszych i nieświadomych. Przykładem była sprawa z Inowrocławia. Mieszkający tam 80-latek najpierw odebrał telefon od rzekomego pracownika poczty, który chciał, by ten podał mu dokładny adres seniora dla prawidłowego doręczenia paczki. Po chwili zadzwoniła kolejna osoba. Tym razem podała się za policjanta i ostrzegła mężczyznę, że jest narażony na kradzież pieniędzy. By ustrzec się przed przestępstwem senior musi wybrać pieniądze z konta, zapakować w kopertę i wrzucić do śmietnika w umówionym miejscu. - 80-latek zrobił jak mu kazano. Po upływie dwóch godzin senior miał czekać na dalsze telefoniczne instrukcje, których, rzecz jasna, się nie doczekał, a kontakt z rozmówcami się urwał - opisuje Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Czytaj też: Mieszkaniec Jabłonowa zgarnął fortunę! Wystarczyło półtora złotego

Policjanci apelują do opiekunów osób starszych - informujmy i przypominajmy naszym rodzicom i dziadkom o tych procederach. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy lub przekazanie jej jako gwarancji rozwiązania jakiegoś problemu. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. - Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia. Policjanci apelują też do wszystkich, by nie dali się zwieść oszustom, którzy przesyłają informacje zawierające jakiekolwiek linki do „kliknięcia” czy też usiłują uzyskać dane autoryzacyjne kodu blik do płatności. Zdarza się tak podczas transakcji na popularnych portalach aukcyjnych. Tego typu metod użyli, niestety skutecznie, oszuści, którzy naciągnęli mieszkańców powiatu brodnickiego, chełmińskiego i grudziądzkiego - przekazuje Kamila Ogonowska.

Zobacz też: Toruń: Wygrzebał ze śmietnika 40 tysięcy! Pójdzie siedzieć?

- Brodniccy policjanci odnotowali dwa oszustwa, gdzie pokrzywdzeni stracili spore sumy pieniędzy. W pierwszym przypadku 62-letnia kobieta za pomocą komunikatora społecznościowego podała sprawcy dane autoryzacyjne do konta bankowego i z jej konta „zniknęło” 4 600 złotych. Kolejny przypadek, gdzie do 28-letniego brodniczanina zatelefonował sprawca i podając się za pracownika banku uzyskał dane autoryzacyjne kodu blik, przy pomocy którego dokonał przelewu z konta bankowego pokrzywdzonego. Mężczyzna stracił 3 000 złotych - wyjaśnia Kamila Ogonowska.

Coraz częściej też możemy paść ofiarą oszustwa na tzw. dopłatę. Tym sposobem szybko można stracić oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. Ofiarą tej metody padł mieszkaniec powiatu nakielskiego. Jak to wygląda? Otrzymujemy wiadomość sms z informacją o konieczności uregulowania drobnej zaległości finansowej za energię elektryczną, z jednoczesną informacją, że jeśli kwota nie zostanie wpłacona, dostawca odłączy prąd.

- Policjanci ostrzegają! Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki. Nikt nie lubi mieć długów i związanych z nimi konsekwencji, dlatego natychmiast usiłujemy rozwiązać ten problem i spłacić zobowiązanie. I to jest błąd! Nie działajmy pod wpływem emocji! Ze spokojem zastanówmy się czy rzeczywiście mogło dojść z naszej strony do takiego zaniedbania, a ustrzeżemy się utraty pieniędzy - podkreśla Kamila Ogonowska w specjalnym komunikacie.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy kary za kradzież powinny być zaostrzone?
Nigeryjscy oszuści wyłudzali od zauroczonych Polek pieniądze. Kobiety straciły 420 tysięcy złotych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki