Koronawirus Toruń - 13 kwietnia przybyło chorych w całym województwie kujawsko-pomorskim. Rzecznik prasowy wojewody Mikołaja Bogdanowicza przekazał, że łącznie w regionie potwierdzonych zostało 345 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Władze na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim chcą aktywnie walczyć z pandemią. Przeznaczą 740 milionów złotych na ten cel.
- W pakiecie znalazły się m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi. Powaga sytuacji wymaga nadzwyczajnych posunięć. Mamy zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcie środków Regionalnego Programu Operacyjnego na działania interwencyjne i to czynimy. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, unikniemy kryzysu humanitarnego, uratujemy wiele firm i miejsc pracy - mówi marszałek Całbecki.
Koronawirus Kujawsko-Pomorskie. 144 miliony złotych dla szpitali
- Wsparcie dla szpitali obejmuje zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej dla personelu i pacjentów oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także finansowanie testów w kierunku koronawirusa - przekazuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego. Dotyczy ono wszystkich publicznych szpitali w regionie – wojewódzkich, klinicznych i powiatowych - a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Wśród planowanych zakupów m.in. 120 respiratorów, 12 ambulansów, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Te ostatnie to m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów, umożliwiający ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim. To narzędzie, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, wdrożymy na razie w Szpitalu Zakaźnym i Centrum Pulmonologii.
Listę placówek medycznych objętych wsparcie znajdziecie TUTAJ.
Koronawirus w Polsce - 35 mln na wsparcie seniorów i systemu usług społecznych
Instytucje systemu opieki i usług społecznych będą sukcesywnie i systematyczne zaopatrywane w środki ochrony osobistej. Otrzyma je w szczególności personel domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodków pomocy społecznej, schronisk i noclegowni dla bezdomnych. Chodzi, z jednej strony, o zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, z drugiej - o zapewnienie ciągłości pracy tych instytucji.
Z tych samych powodów takie środki, przede wszystkim maski ochronne, przekazane zostaną strażom miejskim, jednostkom ochotniczej straży pożarnej, a - jeśli będzie potrzeba - także policji i państwowej straży pożarnej. Na podobną pomoc mogą liczyć także właściciele małych sklepów.
- Przygotowujemy też rozwiązanie pozwalające na finansowanie dodatkowego wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w ich domach oraz domach pomocy społecznej i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych. Ta skromnie uposażona grupa zawodowa pracuje obecnie bardzo ciężko, w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Na wypadek, gdyby opisane działania okazały się niewystarczające, przygotowujemy miejsca, do który ewakuujemy osoby starsze i niepełnosprawne, które nie mogą liczyć na pomoc w miejscach zamieszkania, a także pensjonariuszy ośrodków opiekuńczych i podopiecznych schronisk dla bezdomnych. Zakładamy, że taką rolę będą pełnić sanatoria - przekazuje marszałek Piotr Całbecki.
Koronawirus. 150 milionów na pożyczki obrotowe
Podstawowym instrumentem wsparcia firm są niezwykle korzystne pożyczki obrotowe, które umożliwią przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej w obliczu widocznych już dziś i przewidywanych przyszłości perturbacji na rynkach.
- Znaleźliśmy się bowiem - globalnie i lokalnie - w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć. Poza pożyczkami obrotowymi nasza propozycja to dotacje na przebranżowienie i mikrogranty. To ostatnie rozwiązanie - granty inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych - adresowane jest do niewielkich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie miejsc pracy. Dodatkową zachętą będzie z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze - cały wniosek mieści się na jednej stronie formatu A-4 - informuje marszałek Piotr Całbecki.
Uważacie, że takie środki od władz województwa są wystarczające? Zapraszamy do dyskusji na Facebooku!
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ
Polecany artykuł: