W 12 partiach rozgrywanych tempem klasycznym padło aż 12 (!) remisów, co jest rzeczą do tej pory niespotykaną, ale nie były to nudne remisy. Zawodnicy w wielu partiach walczyli przez wiele godzin (1 partia trwała ponad 7h) i do samego końca próbowali przechylić szalę na swoją stronę.
Aktualny mistrz świata był bardzo blisko zwycięstwa w ostatniej, 12 partii , ale posiadając lepszą pozycję zaproponował remis i konieczna do rozstrzygnięcia meczu była dogrywka grana tempem szachów szybkich. W niej bezkonkurencyjny był Carlsen, który wygrał ją 3-0. - Po meczu Carlsen przyznał, że Caruana był jak do tej pory najtrudniejszym jego przeciwnikiem w meczach o MŚ i po części klasycznej ma pełne prawo do nazywania się najlepszym na świecie - mówi Adam Musiał, kierownik sekcji klubu szachowego AZS UMK w Toruniu.
- Dla światowych szachów niewiele to zmienia. Mistrz obronił tytuł. Ważną rzeczą dla wielu szachistów są nowinki teoretyczne, które obydwaj zawodnicy wykorzystywali w swoich partiach - będzie to zapewne gorącym tematem przez najbliższy czas - komentuje Adam, który prowadzi zajęcia szachowe w klubie AZS UMK Toruń i z pewnością będzie omawiał ten mecz.
Carlsen - Caruana, czy była szansa dla pretendenta?
W szachach klasycznych panowie rozegrali 12 partii. Wszystkie zakończyły się remisami, co wywołuje oczywiście wiele dyskusji. Czy Fabiano Caruana mógł w pewnym momencie pokusić się o agresywniejszą grę? Analizuje dla nas arcymistrzyni Klaudia Kulon, srebrna medalistka Olimpiady Szachowej z Baku z 2016 roku.
- Mecz o tytuł Mistrza Świata w szachach był bardzo wyrównany. Cześć osób uważa, że przez te 12 remisów mecz był nudny, ale w każdej partii było widać walkę i obaj zawodnicy mieli szansę, nie raz, osiągnąć inny rezultat - komentuje Klaudia Kulon.
- Jeśli chodzi już o samą dogrywkę i wynik 3-0 dla Carlsena to według mnie nie jest to duże zaskoczenie. Środowisko szachowe wie, że Magnus jest dużo lepszy w szachach szybkich (aktualny mistrz świata w szachach błyskawicznych). Pierwsza partia wygrana przez Norwega ustawiła już mecz, ponieważ w drugiej Caruana białym kolorem próbował grać agresywnie na wygraną. W trzeciej (i ostatniej dop.red.) partii Caruana był pod ścianą. Musiał wygrać za wszelką cenę, żeby myśleć o doprowadzeniu do remisu - dodaje reprezentantka Polski.
Nudny mecz? Mateusz Brzeziński, świetny szachista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który na co dzień gra dla MDK-u nr 1 Bydgoszcz ma na ten temat zupełnie inne zdanie.
- Rozegrany w ostatnich dniach mecz o mistrzostwo świata stał na bardzo wysokim poziomie. Część oglądających narzekała na remisowe rezultaty, jednak były to naprawdę bojowe partie i żaden z zawodników nie miał zamiaru odpuścić. Moim zdaniem był to najlepszy mecz o mistrzostwo świata od wielu lat a szachiści stoczyli kapitalny pojedynek. Dogrywki to już one man show Carlsena. Chyba nikt nie stawiał na Caruanę w dogrywkach, jednak takie pogromu nikt się nie spodziewał. Caruana poległ z kretesem, a wydaje się,ze był to najgroźniejszy rywal ze wszystkich możliwych dla Norwega. Świetne przygotowanie debiutowe nie złamało Carlsena i wydaje się, że ciężko będzie komukolwiek wyrwać tytuł z rąk wikinga - podsumowuje Mateusz.
Szachy w Toruniu mają się coraz lepiej
Jak wygląda sprawa królewskiej gry w naszym mieście? Swego czasu mówiło się sporo o kryzysie. Swoją działalność ograniczył mocno Klub Szachowy Torfarm 64 w Toruniu, a po śmierci Cezarego Kozłowskiego - wielkiego przyjaciela szachów - klub akademicki również zawiesił zajęcia. Na szczęście dzięki wysiłkom Adama Musiała i Mateusza Brzezińskiego AZS UMK Toruń znów działa i z powodzeniem rywalizuje w III i IV lidze Drużynowych Mistrzostw Regionu. Serwisy turniejowe znajdziecie TUTAJ i TUTAJ. Zajęcia w klubie prowadzą właśnie Adam i Mateusz. Spotkacie ich w Uniwersyteckim Centrum Sportu w poniedziałek i czwartek.
Wciąż można zapisywać dzieci na zajęcia szachowe do klubu UKS OPP Toruń, który ma swoją siedzibę w Domu Harcerza. Wychowanką Pawła Pawłowskiego i sekcji OPP jest m.in. Alicja Śliwicka, a o jej sukcesach mogliście już przeczytać na portalu torun.eska.pl. Dzieciaki zaprasza do siebie również Szkoła Szachowa Gambit w Toruniu, którą prowadzą Marek Kubicki i Ania Żebrowska.
O najważniejszych wydarzeniach szachowych w Toruniu przeczytacie na stronie "Szachy w Toruniu" na Facebooku. Przyjaciółmi szachów są m.in. przedstawiciele Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, który już w najbliższy weekend przywita szachistów na VIII Turnieju o Nagrodę Dziekana WH. Więcej szczegółów w tym miejscu.