Toruń. Masowy atak cyberprzestępców. Ważny komunikat policji
Przedstawiciele toruńskiej policji przekazali naszej redakcji, że coraz częściej docierają do nich informacje o podejrzanych wiadomościach, które mieszkańcy otrzymują mieszkańcy Torunia i nie tylko. Często takie wiadomości zawierają informacje o nieuregulowanej opłacie np. za nadaną paczkę lub rachunek. - W wiadomościach otrzymujemy ostrzeżenie, że w razie niewykonania przelewu zostanie odłączony prąd bądź zamówienie zostanie anulowane. Wiadomości zawierają też informację o czasie w jakim musimy wykonać przelew. Zdarza się, że przestępcy podszywają się pod organy administracji państwowej. Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny bądź wystawieniu e-recepty - wyjaśnia asp. Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP w Toruniu.
Czytaj też: Groźny wypadek w Toruniu. Tir zahaczył o samochód szkoły jazdy [ZDJĘCIA]
- Bardzo istotnym faktem jest to, że fałszywe wiadomości przychodzą pod taką samą nazwą jaką posiadają operatorzy sieci czy firmy kurierskie. W polu nadawcy widnieje nazwa, która ma świadczyć o autentycznym nadawcy, jednak wiadomość wysyłana jest przez przestępców. Wchodząc na wysłany w wiadomości link zostajemy automatycznie przekierowani na stronę umożliwiającą zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty bądź fałszywą stronę internetową - podkreśla asp. Wojciech Chrostowski.
Oszuści atakują nie tylko w Toruniu. Jak się bronić?
Policjanci podkreślają - klikając w podejrzane linki narażamy nasze urządzenie na zainfekowanie wirusem i co za tym idzie - możemy stracić wszystkie oszczędności. Funkcjonariusze radzą, aby takie wiadomości niezwłocznie usuwać i pod żadnym pozorem na nie nie odpowiadać. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa, opracowane przez KMP:
Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych smsem lub e-mailem od nieznanych nam nadawców,
- Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
- Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
- Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
- ·Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów - pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku
Oszuści grasują na całym świecie. Ostatnimi czasy informowaliśmy was na portalu "Super Express Toruń" o sprawie z Inowrocławia, gdzie seniorka wręczyła pieniądze tajemniczemu kurierowi.
Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!