Młodsza aspirant Dominika Bocian, rzeczniczka toruńskiej komendy podkreśla, że dzięki akcjom profilaktycznym i publikacjom w mediach, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z metod działania oszustów. "Na wnuczka", "na policjanta", "na pracownika banku" - tak najczęściej przestępcy próbują nabrać seniorów. Niestety, nadal zdarzają się przypadki, gdzie ich "działania" są skuteczne. Przykładem sprawa z Torunia. - Na telefon stacjonarny 72-letniej torunianki zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta, informując, że jej pieniądze na koncie bankowym są zagrożone z powodu ataku hakerów - informuje nas mł. asp. Dominika Bocian z KMP w Toruniu.
- Oszust tak poprowadził rozmowę, że seniorka przekazała mu dane pozwalające na dostęp do jej rachunku przez Internet. W ten sposób kobieta straciła przeszło 300 000 złotych - wyjaśnia policjantka z toruńskiej komendy. W tej sprawie trwa policyjne śledztwo, która ma na celu ustalenie sprawców.
Toruń: Policja ostrzega przed oszustami. Tak trzeba się bronić
- Metoda działania oszustów w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w starej książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Zdarza się, że niespodziewane telefony osób podających się za wnuków, policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, siostrzeńców czy kuzynów kończą się utratą oszczędności życia - dodaje mł. asp. Bocian w komunikacie, zamieszczonym na stronie KMP w Toruniu. W związku z kolejnym skutecznym atakiem przestępców, funkcjonariusze przekazali podstawowe rady dla seniorów i nie tylko.
- jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną. Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!
- pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
- policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
- nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.
- Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. Rozmawiajmy z seniorami z naszego otoczenia, być może uchronimy ich przed podobną sytuacją w przyszłości. Warto wyczulić ich na telefony od obcych osób, na numery stacjonarne. Można także rozważyć zmianę numeru telefonu seniora lub wymianę aparatu stacjonarnego na komórkowy - podsumowuje mł. asp. Bocian.
Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym profilu na Facebooku oraz na mailu - [email protected].