Modlitwa przy wigilijnym stole. Jaką modlitwę przed Wigilią najlepiej odmówić?
Modlitwa przy wigilijnym stole to modlitwa odmawiana w domach chrześcijan przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjnie rozpoczyna ją głowa rodziny (zazwyczaj jest to ojciec lub dziadek) albo najmłodszy członek rodziny, który potrafi już czytać. Są też rodziny, w których co roku modlitwę przy wigilijnym stole rozpoczyna ktoś inny. Taką modlitwę przed Wigilią wieńczy łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Co ważne, wigilijny stół powinien być nakryty białym obrusem i dobrze, aby znalazło się na nim:
- Pismo Święte,
- opłatek,
- świeca.
Tradycja mówi też o wolnym miejscu - nakryciu dla zbłąkanego wędrowca, które jest symboliczną pamięcią o tych, którzy odeszli i zabrakło ich przy wspólnym stole wigilijnym.
NIE PRZEGAP: Wigilia. Boże Narodzenie 2021: Najpiękniejsze życzenia na SMS lub Messenger
NIE PRZEGAP: Boże Narodzenie 2021: Życzenia, rymowanki, wierszyki. Idealne na święta
Modlitwa przed Wigilią. Jak się modlić przy wigilijnym stole?
Wieczerze wigilijna to wyjątkowy czas, dla ludzi wierzących szczególnie, dlatego modlitwa na Wigilię jest dłuższa i odmawiana w rodzinnym gronie. Modlitwa przed Wigilią składa się z kilku elementów:
- znaku Krzyża Świętego: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego
- wspólnej modlitwy: "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Wierzę w Boga Ojca"
- odczytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa przez najstarszą lub inną osobę w rodzinie
- modlitwy przed połamaniem się opłatkiem.
Ten fragment z Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20) należy odczytać podczas modlitwy przy wigilijnym stole (z Biblii Tysiąclecia):
"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz.
Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.
Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”.
l nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.
NIE PRZEGAP: Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada? Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa i astronomiczna?
I na koniec modlitwy przy wigilijnym stole należy odmówić modlitwę przed połamaniem się opłatkiem. Można odmówić np. taką:
"Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.
Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen".
Po modlitwie przed Wigilią następuje tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń.