gigantyczny absurd!

Muzeum o. Tadeusza Rydzyka za 220 mln zł jest otwarte ale... wciąż nieczynne!

2025-01-18 10:53

Tego budynku ojciec Tadeusz Rydzyk nie wybudował za swoje pieniądze. 220 mln zł otrzymał od rządu PiS-u. 19 października 2023 roku pół rządu przyjechało do Torunia, aby wspólnie z Rydzykiem świętować otwarcie muzeum imienia Jana Pawła II. To nie żart – choć muzeum zostało otwarte, jest nadal nieczynne. Obecnie można wejść jedynie do holu, gdzie znajduje się wielki portret papieża Jana Pawła II. W holu można także kupić bilet na spektakl, który ma się odbyć 15 marca. Będzie to sztuka pełna absurdalnego humoru, zatytułowana Ambasador autorstwa Sławomira Mrożka. Nic dziwnego, że sprawą muzeum zajmuje się prokuratura.

Muzeum Pamięć i Tożsamość imienia Jana Pawła II zostało uroczyście otwarte 19 października 2023 roku w Toruniu. Budowę obiektu sfinansowała fundacja ojca Tadeusza Rydzyka. Na uroczystości otwarcia pojawiło się wielu przedstawicieli ówczesnego rządu, w tym wicepremier Piotr Gliński.

Zobacz: Dzieło ojca Rydzyka kosztowało 220 milionów złotych. Byliśmy w środku. Jeden szczegół zwala z nóg

Okazuje się jednak, że mimo wielkich nakładów finansowych i hucznego otwarcia, muzeum do dziś nie działa zgodnie z przeznaczeniem. W ogromnym budynku wciąż nie ma żadnej stałej wystawy. Od czasu do czasu odbywają się tam jedynie koncerty lub spektakle teatralne.

Dziennikarze odwiedzili muzeum w piątek, 17 stycznia, aby sprawdzić, jak funkcjonuje. Ku ich zaskoczeniu, budynek był otwarty. Po wejściu okazało się jednak, że muzeum nadal jest nieczynne.

– Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających, ponieważ wciąż nie mamy stałej wystawy. Nie wiadomo, kiedy zostanie otwarte. Ja zajmuję się sprzedażą biletów na wydarzenia. Najbliższe zaplanowano na 15 marca – będzie to spektakl Ambasador – powiedziała pani pracująca w holu, gdzie spędza całe dni.

"Ambasador" to sztuka autorstwa Sławomira Mrożka, pełna absurdalnego humoru. Idealnie pasuje do wystawienia w muzeum, które kosztowało 220 milionów złotych i wciąż nie działa zgodnie z pierwotnym założeniem.

Hol muzeum robi ogromne wrażenie. Przypomina przestronność Dworca Centralnego w Warszawie, z tą różnicą, że jedną ze ścian zdobi ogromny portret Jana Pawła II. Obraz jest tak wielki, jak portrety Lenina czy Marksa, które w PRL-u wisiały na głównych placach czy w urzędach.

Dziennikarze zauważyli, że mimo mroźnej pogody hol był dobrze ogrzewany. Muzeum korzysta z ciepła dostarczanego przez pobliską geotermię, należącą do fundacji ojca Tadeusza Rydzyka.

Muzeum, mimo że otwarte formalnie od półtora roku, wciąż wzbudza kontrowersje. Ostatnio zrobiło się o nim głośno z powodu wizyty funkcjonariuszy CBA w siedzibie fundacji Lux Veritatis. Prokuratura prowadzi postępowanie dotyczące umowy podpisanej przez ministra Piotra Glińskiego z fundacją ojca Tadeusza Rydzyka. Dochodzenie jest na wczesnym etapie, a nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów.

Co ciekawe, w budynku wybudowanym za publiczne pieniądze znajduje się 15 apartamentów. Z ich okien rozciąga się widok na Wisłę, co dodatkowo budzi pytania o rzeczywisty cel inwestycji. 

Super Express porozmawiał z Ojcem Rydzykiem
Sonda
Jak oceniasz działalność Tadeusza Rydzyka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki