Do wyboru jest 113 projektów z puli ogólnomiejskiej oraz lokalnych, dla każdej dzielnicy miasta. Głosować można internetowo poprzez stronę www.budzet.torun.pl oraz tradycyjnie, w formie papierowej. Kartę należy wydrukować i wrzucić do urny w jednym z sześciu Punktów Informacji Urzędu Miasta (PIUM) oraz w kilku wydziałach magistratu.
Zgodnie z regulaminem, w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Torunia, też niepełnoletni, i tylko raz. Oddajemy maksymalnie trzy głosy na projekty lokalne i maksymalnie trzy na ogólnomiejskie.
Jak głosować - podpowiada Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.
Na liście ogólnomiejskiej znalazły się takie projekty, jak: budowa czy remonty ulic (Czekoladowej, Małgorzatki, Bagińskiego), boisko z torem rolkarskim, nowoczesny plac zabaw na Rubinkowie, rewitalizacja traktu spacerowego na Skarpie, Motoambulans na ulicach Torunia, LuxFest edycja Mikołajkowa, labirynt z krzaków na Błoniach Nadwiślańskich, remont schroniska dla zwierząt, sterylizacja 300 kotów wolno żyjących, boisko na Glinkach, łąki kwietne, tężnia solankowa, dietetyczna opieka dla każdego, "seniorzy obsługują smartfony", pomoc zwierzętom dzikim, inwentaryzacja drzew, tratwa flisacka, Fantastyczny Dom Kultury, Akademia Pasji, "nie chcemy zaśmieconego Torunia", sygnalizacja na przejściu dla pieszych na średnicówce.
Do tej pory, od 2014 roku zrealizowano ponad 320 pomysłów mieszkańców - od rekreacji i zieleni, przez bezpieczeństwo, uliczki osiedlowe, obiekty sportowe po kulturę.
Przypomnijmy, głosowanie trwa do 21 października, wyniki poznamy na początku listopada.