Spis treści
- Uzdrowiska w Polsce. Kuracjusze uwielbiają wybywać na turnusy
- Taka praktyka w sanatorium może sporo kosztować. Ośrodki wolą nie ryzykować
Uzdrowiska w Polsce. Kuracjusze uwielbiają wybywać na turnusy
Wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych i przebywanie w sanatoriach to nie lada przyjemność, na którą najczęściej decydują się seniorzy. Dzięki takim turnusom kuracjusze mają możliwość zadbania o swoje zdrowie oraz to świetna okazja do poznania nowych osób. Pobyty w sanatoriach kojarzą się większości z odpoczynkiem i zabiegami, lecz - jak się okazuje - taka przyjemność to również obowiązki! O czym konkretnie mowa? Mało kto wie, że przebywanie w sanatorium z ramienia NFZ nie zawsze będzie darmowe i niekiedy trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Coś na ten temat wiedzą osoby, które z dnia na dzień postanowiły zrezygnować z pobytu i wyjechać do domu.
Taka praktyka w sanatorium może sporo kosztować. Ośrodki wolą nie ryzykować
Choć tak jak wspominaliśmy, wyjazdy do sanatoriów cieszą się popularnością, to nadal są osoby, które decydują się na rezygnowanie, a w zasadzie skracanie sobie pobytu w placówkach. Okazuje się, że taka praktyka może sporo kosztować, bowiem jeśli kuracjusz bez powodu chce szybciej opuścić obiekt, musi liczyć się z dodatkową opłatą. Tak zwana kara za niewykorzystane dni w sanatorium to nawet 150 zł za dzień, więc całkiem sporo. Co ciekawe, niektórzy kuracjusze buntują się przeciwko tej zasadzie i po prostu opuszczają sanatorium bez informacji, lecz w takiej sytuacji bardzo prawdopodobne, iż po czasie otrzymają list z obowiązkiem zapłaty.
Dlaczego jednak sanatoria wprowadziły taką zasadę - co ta ma na celu? Okazuje się, że w sytuacji, gdy pacjent skróci pobyt bez istotnego powodu, placówka nie otrzyma pieniędzy z NFZ. Co jest więc ważnym powodem? Wyróżniamy trzy okoliczności, w których kuracjusz może skrócić pobyt bez dodatkowych opłat:
- własna choroba, która uniemożliwia kontynuację pobytu
- choroba lub śmierć członka najbliższej rodziny i osoby pod opieką kuracjusza
- przyczyna leżąca po stronie sanatorium.