O szczegółach związanych z niezwykłym odkryciem archeologów w Borach Tucholskich dowiadujemy się z komunikatu biura prasowego toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Odkrycia archeologiczne na terenie naszego regionu pozwalają lepiej zrozumieć kim jesteśmy. Prezentujemy je szerokiej publiczności m.in. licząc na efekt w postaci wpływów z turystyki - stwierdził w swoim wystąpieniu otwierającym poniedziałkową konferencję marszałek Piotr Całbecki. O czym mowa? Stanowisko archeologiczne w okolicy rezerwatu przyrody w rejonie Osia zostało odkryte w 2017 roku na podstawie analizy mapy powstałej na bazie lotniczego skaningu laserowego. Okazało się, że rosnący tu las pokrywa pozostałości osady sprzed mniej więcej 2 tysięcy lat, z dobrze zachowanym układem przestrzennym. Wykopane później artefakty pozwoliły na datowane znaleziska na IV wiek po Chrystusie. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.
Czytaj też: Udana akcja policjantów ze Śródmieścia. Aż 26 zarzutów dla 38-latka z Torunia!
Niezwykłe odkrycie w Borach Tucholskich. Prezentacja w Toruniu
Na tej samej podstawie, o której wspominaliśmy wyżej, zidentyfikowano mieszkańców osiedla: byli to Gotowie, którzy w początkach naszej ery prowadzili dynamiczną ekspansję terytorialną na kontynencie, docierając aż do wybrzeży Morza Czarnego. Prace archeologiczne, wspierane przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prowadzone były metodami nieinwazyjnymi, same wykopaliska naukowcy określili jako precyzyjną „chirurgię archeologiczną”.
- Podczas konferencji zaprezentowano wydobyte spod ziemi eksponaty, przede wszystkim elementy warsztatu tkackiego, ale też ozdobioną wizerunkami kaczek zawieszkę, rozpoznaną jako kobieca biżuteria z kręgu kultury czerniachowskiej (III-V wiek, m.in. Ukraina), będącej archeologicznym śladem wędrówki Gotów w kierunku Morza Czarnego. Wszystkie trafią teraz do Krakowa, gdzie przeprowadzone zostaną specjalistyczne badania oraz modele artefaktów w technologii 3D - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
W konferencji uczestniczyli także m.in. odkrywca gockiej osady, doktorant w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i specjalista ochrony dziedzictwa kulturowego we Wdeckim Parku Krajobrazowym Mateusz Sosnowski, dr hab. Krystian Kozioł i dr inż. Stanisław Szombara z AGH oraz dyrektor marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa dr Marek Rubnikowicz. Centrum Dziedzictwa jest obecnie zaangażowane w działania związane z odkryciem i jego publicznym funkcjonowaniem. W planach jest poświęcona Gotom i ich wiosce ekspozycja w obiektach Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jest on jednym z dziesięciu parków krajobrazowych prowadzonych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!