- Na razie przygotowujemy cztery spektakle z audiodeskrypcją - informuje Paweł Paszta, dyrektor artystyczny - to "Natan mędrzec", "Hamlet", "Dziadek do orzechów. Nowe historie" oraz "Wróg się rodzi" (premiera 30 marca - przyp. red.), docelowo chcemy prezentować w ten sposób wszystkie - dodaje. Opisy czytają aktorzy, po specjalnym przeszkoleniu.
Samo słuchanie przedstawień to nie wszystko. - Mamy też projekt "Oczy otwarte - spektakle z audiodeskrypcją i warsztatami - mówi Katarzyna Peplińska-Pietrzak. To między innymi bezpłatne spektakle i udział w warsztatach teatralnych dla 120 osób.
W Polsce brakuje spektakli dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Podobna inicjatywa jest w Warszawie, tam głównie opisywane są filmy - mówił nam niewidomy Rafał Poppe z Ciechocinka. Teraz z pewnością skorzysta z propozycji Teatru Horzycy, gdzie miał zresztą okazję testować sprzęt do audiodeskrypcji.
Zakup sprzętu sfinansowano z budżetu województwa. Będzie on też "wypożyczany" przez toruński teatr innym instytucjom kultury w mieście i regionie.
>>> Toruń to piękne miejsce i... świetny temat na pracę magisterską! Miasto wybrało najlepsze [ZDJĘCIA]
Zobacz też: Policja poszukuje tych osób za znęcanie się fizyczne bądź psychiczne [ZDJĘCIA]